ЕФИМ УШЕВ, "Фейсбук"

Без да имам и капка против отбелязването на днешния 111-ти рожден ден на Никола Вапцаров, моля някой компетентен по въпроса да отговори – защо е тази войнишка стража около паметника на поета?

И всъщност поет ли честваме или нещо друго – примерно военен деец, участник във войните за обединението на България, български революционен деец?

И въобще – има ли военен чин поетът от Банско, за да има военни почести за рождението му?

Защото, ако честваме и уважаваме поета, както се кълнем от двайсетина години насам, оставяйки настрана и преглъщайки на тази основа антибългарската му терористична дейност и обреченост, тогава тази военна стража е една демагогия, идваща от комунистическите ни времена на лъжа и фалш, когато много дълго почитахме предимно съветски деятели, действали срещу заплащане за чужди, небългарски доктрини!

Ако ли пък честваме официално конспираторът на СССР Вапцаров, то явно не сме мръднали ни на йота от фалша, за който призоваваме иначе една друга съседна страна да се отърси от титовизма и болшевишкия си македонизъм?

И нека се замислим в такъв случай ще има ли военна стража за рождените дни на Теодор Траянов, Райко Алексиев, Кирил Христов, Трифон Кунев, Любомир Весов и още толкова много големи наши творци...

Наистина да помислим!

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.