ЕФИМ УШЕВ, "Фейсбук"

Без да имам и капка против отбелязването на днешния 111-ти рожден ден на Никола Вапцаров, моля някой компетентен по въпроса да отговори – защо е тази войнишка стража около паметника на поета?

И всъщност поет ли честваме или нещо друго – примерно военен деец, участник във войните за обединението на България, български революционен деец?

И въобще – има ли военен чин поетът от Банско, за да има военни почести за рождението му?

Защото, ако честваме и уважаваме поета, както се кълнем от двайсетина години насам, оставяйки настрана и преглъщайки на тази основа антибългарската му терористична дейност и обреченост, тогава тази военна стража е една демагогия, идваща от комунистическите ни времена на лъжа и фалш, когато много дълго почитахме предимно съветски деятели, действали срещу заплащане за чужди, небългарски доктрини!

Ако ли пък честваме официално конспираторът на СССР Вапцаров, то явно не сме мръднали ни на йота от фалша, за който призоваваме иначе една друга съседна страна да се отърси от титовизма и болшевишкия си македонизъм?

И нека се замислим в такъв случай ще има ли военна стража за рождените дни на Теодор Траянов, Райко Алексиев, Кирил Христов, Трифон Кунев, Любомир Весов и още толкова много големи наши творци...

Наистина да помислим!

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Религиозният култ е едно представление, едно драматично представление, една фантазия, една „заместваща“ реализация.“

Йохан Хьойзинха, холандски филолог и историк, роден на 7 декември преди 152 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.