Американските сенатори Боб Менендес (демократ) и Джим Риш (републиканец) - председател и член на сенатската Комисия за международни отношения, разпространиха съвместно изявление за отношенията на САЩ с България, свързано с началото на предизборната кампания. Това не е документ на Сената, но е потвърждение, че критичното отношение към състоянието на демокрацията в България идва и от двете големи партии в американския парламент.

Ето какво пише в изявлението:

"САЩ и България имат стабилни и разрастващи се отношения, които - както и НАТО като цяло - са по-силни, когато са основани на споделени демократични ценности. Бихме искали да видим, че тези отношения продължават да се развиват, особено по споделените цели в сигурността и енергетиката, но постоянната корупция, западащата медийна свобода, политизирането на правораздаването и други заплахи за върховенството на закона представляват сериозни предизвикателства пред двустранните американско-български отношения.

България заема най-ниската в Европейския съюз позиция в Индекса за възприятие на корупцията за 2019 г. на "Прозрачност без граници" и Индекса за свобода на медиите на "Репортери без граници". Тези позиции подчертават колко големи са предизвикателствата пред България. Българското правителство и правораздавателната система трябва да полагат усилия за спазване върховенството на закона за всички граждани, а не само за някои от тях, а медиите трябва да са свободни да съобщават истината, без да са подлагани на тормоз, насилие или наказания.

В продължение на почти 8 месеца на непрекъсната поредица от протести народът на България призова за край на корупцията и за уважаване на демократичните ценности и върховенството на закона. С наближаването на парламентарните избори през април е задължително правителството на България да защити тези ценности.

В духа на дългогодишни отношения САЩ трябва да подкрепят тези призиви и да помагат на България в борбата с корупцията, възстановяването независимостта на медиите и засилване върховенството на закона. Стъпките, които България предприема по тези проблеми, само ще помогнат за засилването на нашите отношения."

 

БОБ МЕНДЕС е в американския парламент от почти 30 години, а в Сената - от 2006 г. насам. След като демократите спечелиха контрола над горната камара на последните избори, той отново оглави влиятелната Комисия по външна политика. При изслушванията през януари за одобряване на новия държавен секретар Антъни Блинкен той заяви, че основните тревоги са "възстановяването на съюзите, на лидерската позиция на Америка и на международните институции". По думите му американската външна политика е "неразривно свързана със състоянието на демокрацията в САЩ" и че сенаторите и всички служители в обществени институции "имат дълг да бранят демокрацията, конституцията и върховенството на закона".

ДЖИМ РИШ е от консервативните среди на Републиканската партия и е в политиката и управлението от 1974 г. насам. В Сената във Вашингтон влиза през 2009 г., където в момента е член на подкомисията по европейските въпроси и член на Комисията по енергетика и природни ресурси.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.