„В живота ми има повече фикция, отколкото в книгите, затова не се занимавам с тях.“

„Много хлапета пробват да продават наркотици. Не е добър избор на кариера, но те виждат в това начин да изкарват пари.“

„Да спечелиш „Пулицър“ не е голяма работа. Гледал съм стотици пиеси, спечелили наградата, които не можеш да издържиш и до половината. „Пулицър“ е награда, която означава много малко.“

„Бракът е традиция сред жените да унищожават мъжете, вкарвайки ги в мрежата си и изяждайки ги.“

„Не ме интересува с какво са ме запомнили, нито дали са ме запомнили. Не ми пука защо са ме запомнили.“

„Заменям цялата си кариера срещу това поне веднъж да играя в старши отбора на Мюнстер. Няма да спечеля никога „Оскар“, но дори  да бях, веднага го сменях срещу участие в шампионата на Heineken Cup."

„Мразя елитарността на днешния бизнес. Така наречените звезди летят на частни самолети, имат бодигардове, диетолози и козметици. Том Круз, който е джудже, има 8 огромни бодигарда, което го прави още по-незначителен. Абсолютен майтап.“

„Веднъж ме питаха: „Каква е разликата между Том Круз и теб, когато беше звезда в апогея си?“ Разликата е голяма. Вижте старите снимки: аз отивам на премиера с бутилка водка в ръка. Том Круз отива с бутилка вода Evian. Това е разликата – бутилката Evian." 

„Грешник съм. Нараних много хора и никога не погледнах назад, за да видя последиците.“

„Чувствам се най-жив, когато снимам филм.“

„Мразя филмите, те са загуба на време. Бих могъл да прекарам по-добре в бара, като си говоря с идиоти, отколкото да гледам идиотска игра.“

„Актьорите се вземат прекалено на сериозно. Самюел Бекет е важен, Джеймс Джойс е важен . Те оставиха нещо след себе си. Но дори Лоурънс Оливие е тотално неважен. Да играеш роля е много просто, но актьорите се опитват да го изкарат изкуство.“

РИЧАРД ХАРИС - ирландски актьор и певец, роден на 1 октомври 1930 г. Като ученик показва талант като играч на ръгби. Спортната му кариера обаче е прекъсната още в началния си етап поради заболяване от туберкулоза. Харис остава страстен почитател на спорта. 

Той е сред най-емблематичните изпълнители на англоезичната кинематография от 60-те до началото на ХХС в. Името му нашумява с главната роля във филма „Този спортен живот“ (1963) за което печели награда от фестивала в Кан за най-добър актьор. Номиниран е и за наградите „БАФТА“ и „Оскар“ за най-добра мъжка роля. Взема „Златен глобус“ за ролята на Крал Артур във филма „Камелот“ (1967). В края на живота си изиграва Албус Дъмбълдор в два от филмите за Хари Потър.

Успоредно с актьорската си кариера, се изявява и като певец. Има записани няколко албума и световен хит - „MacArthur Park“ от албума „A Tramp Shining“ (1968).

Умира на 25 октомври 2002 г.

 

„Писателят, ако е човек на изкуството, признава неща, за които другите нямат смелост.“

Елия Казан, американски режисьор и писател, роден на 7 септември преди 115 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.