„Простота е финалното постижение.”

„Музиката няма отечество. Нейно отечество е цялата вселена.”

„Аз само се опитвам да дам израз на човешкото сърце и душа.”

„Времето е най-добрият цензор, а търпението е върховният учител.”

„Ние използваме звуци за да създадем музика, така както използваме думите, за да създадем език.”

„Не съществува нищо по-отвратително от музика, създадена без скрит смисъл.”

„Простота се явява висша цел, постижима, когато се преодолеят всички трудности.”

„Думата произхожда от звука, звукът е дума.”

„Щастливец е този, който може да бъде композитор и изпълнител.”

„Аз съм революционер. Парите нищо не означават за мен.”

„Не ми е известно да има друго място като Париж с толкова много пианисти и толкова много виртуози.”

„Срещнах голямата знаменитост мадам Дюдван, известна като Жорж Санд… Каква неатрактивна личност… Наистина ли е жена? Съмнявам се.”

„Англия е страната на пианата. Там са навсякъде.”

ФРЕДЕРИК ШОПЕН – полски композитор, наричан „Поетът на пианото”, роден на 1 март 1810 г. Той е най-известният представител на полското музикално изкуство и един от най-великите творци в историята на музиката. Подобно на Моцарт, той е дете-чудо и свири на пиано и композира от ранно детство. Неговото творчество представя Романтизма в най-чистата му форма. Макар че изнася общо само около 30 публични концерта, е смятан за един от най-гениалните пианисти в историята на човечеството. 

От 1927 г. във Варшава се провежда Международен конкурс за пианисти, който носи името му. През 1934 г. е основан университет на името на Шопен, който впоследствие е превърнат в Общество с неговото име, издаващо произведенията му и статии за неговото творчество. На 1 март 2010 г. във Варшава е открит „Музей Фредерик Шопен“ по случай 200-годишнината от рождението на композитора. Известна е връзката му със скандалната писателка Жорж Санд.

Шопен умира от туберкулоза на 17 октомври 1849 г. в Париж.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин