„Хората, способни да се изправят срещу смъртта с достойнство, често не са тези, които сме очаквали.“
„Моята жена е дъщеря на Ева и тя не обича змията.“
„Ние никога няма да сме в състояние да разберем света, в който живеем – неговото минало, настояще и бъдеще, ако не забравяме, че раят и адът са вътре в нас.“
„Чудовищата съществуват, но те са прекалено малко, за да бъдат опасни. По-опасни са обикновените хора – изпълнители, които вярват и действат без да задават въпроси.“
„Постоянно ме изумява нехуманността на хората към хората.“
„Тези, които отричат „Аушвиц“, са готови да го издигнат отново.“
„Колко само е важно в живота не само да си силен, но и да се чувстваш силен, да си открил себе си поне веднъж!“
„Той можеше едва да чете и пише, но сърцето му говореше езика на доброто.“
„Целта в живота е най-добрата защита срещу смъртта.“
„Врагът, който съзнава грешките си, вече не е враг.“
„Нашето невежество ни позволи да оцелеем, както все едно си в планината, държиш се за въже, което всеки момент ще се скъса, но понеже не го знаеш, се чувстваш сигурен, защото си се хванал за него.“
„Една страна е толкова по-цивилизована, колкото законите й се грижат слабия да не стане прекалено слаб, а силния – прекалено силен.“
„Днес мисля, че след като „Аушвиц“ е съществувал, никой в нашата епоха няма право на говори за Провидението.“
„Рано или късно всеки разбира, че няма пълно щастие, а малцина стигат до обратния извод: пълното нещастие също е недостижимо.“
ПРИМО ЛЕВИ – италиански писател и преводач, роден на 31 юли 1919 г. най-значимата му творба е „Периодичната система“ (1975). През 2006 г. Кралският институт на Великобритания избира именно нея за най-добрата научна книга, писана някога, като я предпочита пред ред фундаментални научно-популярни четива, включително „Пътешествие около света с кораба Бигъл“ на Чарлз Дарвин и „Себичният ген“ на Ричард Доукинс. Примо Леви е автор и на преводи на Хайнрих Хайне, Ръдиард Киплинг, Франц Кафка и Клод Леви Строс.
Умира на 11 април 1987 г.