НИКОЛАЙ СЛАТИНСКИ, nslatinski.org

Служебното правителство заяви... Служебното правителство реши... Служебното правителство анулира... Служебното правителство отмени...

При анализа на шахматна партия обикновено се казва – белите допуснаха грешка; белите загубиха качество; белите са в по-тежка позиция; белите се предават... Но всъщност не белите фигури, а играещият с тях допуска грешка, губи качество, изпада в по-тежка позиция и се предава.

Ето защо макар формално да е правилно да се говори какво прави и как постъпва служебното правителство, министрите в него са само фигури на българската политическа дъска. А тези фигури ги мести президентът!

Затова всички действия на служебното правителство са всъщност действия на президента. Стратегът на тези действия е именно президентът. Разпоредителят на тези действия е все той - президентът. Отговорен за тези действия е само президентът. Главният виновник за тежките последствия за България от тези действия не е никой друг, а президентът.

Досега всеки президент след 1990 г. се отличаваше с нещо: най-интелигентният президент – Желев, най-прозападният президент – Стоянов, най-дълго заемалият поста президент – Първанов, най-незабележимият президент – Плевнелиев. За повечето от тези характеристики, естествено, може да се спори. Но ние имаме вече и най-вредният президент – Радев. А че е най-вреден едва ли ще остане място за спор от геостратегическа, геополитическа, геоикономическа и геоенергийна гледни точки.

Могли ли сме ние преди 33 години, когато започна Преходът, да си представим, че ще имаме толкова вреден президент, толкова опасен за националната сигурност президент, толкова нечестно и нечестиво прикривал се доскоро под демократична кожа президент, толкова безсърдечно предал онези стотици хиляди хора с проевропейски нагласи, които го подкрепяха като алтернатива на корумпирания, циничен, зле възпитан и тотално опериран от каквато и да било визионерска и стратегическа мисъл режим на ББ.

За жалост, действията на този президент са напът да го превърнат в Зло за България – Зло, каквото беше, например Андрей Луканов.

За нищо на света не бих желал да съм на мястото на този президент – заради това, което той се кани да причини на България, Историята никога няма да му прости!

Впрочем, кой съм аз, че да говоря от името на Историята. Но знам едно със сигурност – ако пъкленият план на президента сполучи, аз лично никога няма да му простя. И ще мисля и ще говоря за него само с презрение. Защото реализира ли този план, страната ни не я чака нищо добро.

Ала в този тежък и тъжен час за България какво друго мога да направя аз от своята малка пенсионерска камбанарийка, освен отново и отново да кажа това, което повтарям през последните месеци с огромна тревога:

Хора, бдете! Държавата ни е в опасност, а Отечеството ни е в беда!

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Инквизиторите горят книги напразно. Всяка книга, която има какво да каже, гори със смях, защото книгите, които си заслужават, излизат отвъд своите страници.”

Бохумил Храбал, чешки писател, роден на 28 март преди 111 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...