НАДЕЖДА МОСКОВСКА, "Свободна Европа"

Обществени и научни библиотеки се обърнаха с отворено писмо към Комисиите по култура и медии, правните въпроси и по образованието в 49-ото Народното събрание. Искането им е да бъдат припознати като заинтересована страна и да бъдат активни участници в предстоящата реформа на Закона за авторското право.

Реформата следва да се проведе, тъй като е вече закъсняла. Към 2021 г. е трябвало две европейски директиви, свързани с авторското право и отворените данни, да бъдат транспонирани в българското законодателство. Тъй като към днешна дата мерки в тази посока не са взети, Европейската комисия е предявила иск пред Съда на Европейския съюз.

 

Авторското право и пиратските набези

Когато стане дума за авторско право, често първата асоциация е “Пиратството е кражба”. И това твърдение не е невярно. Само че трябва да се има предвид, първо, че не всеки свободен достъп е пиратство, и второ, че въпросите на авторското право далеч не се изчерпват с отношенията между съответната индустрия и нейните потребители.

Как се разпределят правата, задълженията и респективните им разходи и печалби между автори и продуценти или издатели, често се оказва много по-съществена конфликтна точка. Нагледна илюстрация на подобни напрежения са сложните отношения между преводачи, т.е. автори на превод, и издатели.

Само че някъде там, сред всички тези участници, се намират и обществените институции, на които е поверена грижата за достъпа на гражданите до образование, култура и информация.

 

Науката е слънце. Но кой държи правата върху слънцето

Научната литература е особено добър пример за това колко сложни могат да бъдат отношенията в полето на авторското право и правото на достъп.

Ученият, член на институт или част от университетска колегия, получава обществени средства във вид на заплата или стипендия. Срещу тях той развива научна дейност, постига определени резултати чрез изследванията си и произвежда научна литература. В интерес на кариерата си, а и на оценката или рейтинга на съответната научно-образователна институция, ученият следва да публикува изследването си в реномирано издание. Срещу точките и евентуалните цитирания в дадените влиятелни издания, ученият често отдава всичките права на списанието, публикувало работата му.

Накратко, плодът на обезпечените с обществени средства труд и работна среда отива в частни ръце. За да има университетът или институтът достъп до произведеното от своя кадър и за да го предостави на настоящите и следващите си питомци, трябва да плати абонамент или друг вид достъп.

 

Какво предлагат българските библиотекари?

Ако вземем примера с учения, едно от възможните решения, посочени в отвореното писмо на библиотеките е следното: ако е бил подкрепен с обществени средства, авторът на научна литература да има право да публикува статията си в хранилище с нестопанска цел. Така е уреден въпросът в Германия и Нидерландия.

Всъщност по закон това право съществува и в България, освен ако няма други договорености. Но реномираните издателства по условие не пропускат да защитят публикациите си.

В подобна посока са и другите настоявания на библиотекарите – ползването, достъпът или друго, от което имат нужда, за да изпълняват функциите си, не следва им се позволява, а да им а да им се гарантира.

Накратко, съгласно закона библиотеките вече имат немалко правомощия, въпросът е до каква степен същият този закон позволява тези правомощия реално да се отнемат от допълнителни договорености и издателски практики. Европейските директиви предлагат възможности, но настоящият проект за изменение и допълнение на Закона за авторското право не се възползва напълно от тях.

 

Културното наследство, информацията и пазарът

В ситуация, подобна на тази на библиотеките, са и другите институции, работещи с културно наследство като например музеи и галерии. Тоест въпросът е доста по-широк, отколкото би могло да изглежда на пръв поглед. Там е работата, че е и по-политически, и то в най-дълбокия смисъл на думата.

Достъпът до информация, образование, знания и култура са човешки права, свързани със самото протичане на демократични процес и упражняването на свободен избор. Гарантирането на тези права често се оказва неприоритетно на фона на редица по-видими и непосредствени заплахи в сферите на сигурността, финансовата и политическа стабилност.

Но нима очакваме всички членове на обществото да могат да участват пълноценно във взимането на решения, ако разчитаме единствено и само на възможностите, предоставяни на пазарен принцип?

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Ако искате най-добрите филми да получават „Оскар“, трябва да има 10-годишна пауза между церемониите.“

Мат Деймън, американски актьор, роден на 8 октомври преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.