На Ларгото в центъра на София тече усилено строителство на бутафорната „антична Сердика”, въпреки че преди изборите то беше спряно заради избухналия скандал с неприемливите съвременни зидове. Новината беше съобщена от няколко медии, които пуснаха репортажи от мястото на събитието и снимки, които показват, че няма и следа от античните римски останки. 

Върху руините вече се изгражда кофраж за арки и е очевидно, че предизвикалите възмущение нови зидове няма да се бутат. Отговорник по консервационните и реставрационните работи на обекта е потвърдил това пред „Дневник”. По думите му още в понеделника след първия тур на изборите - 26 октомври, била отменена заповедта на министъра на културата Вежди Рашидов за спиране на строежа. Аргументът – трябвало да се спазват европейски срокове и да се усвояват евросредства.

На въпроси на "Дневник" от Министерството на културата са усукали, че ще проверят и ще отговорят в понеделник. 

От столичната община потвърдили, че на Ларгото отново се строи и заявили, че ще настояват за спиране на всякаква дейност. Въпросът е, че изборите минаха и общественото недоволство очевидно никак не вълнува управляващите. От общината твърдят, че са поставили изисквания да се намалят високите над два метра зидове, да не се изграждат планираните две арки, да се състарят новите градежи и фугите.

Въпросът е, че дори и тогава кичът ще остане, а старините никога няма да върнат автентичния си вид. Честито на избирателите от ГЕРБ!

 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.