DW

Първото сходство между съвременните олимпийски игри и състезанията от древността е в това, че и тогава те са се провеждали веднъж на четири години, посочва „Ди Велт“. Същевременно изданието отбелязва, че датата на първата Олимпиада – 776 година преди новата ера – е повече легенда, отколкото реалност. 400 години по-късно на историка Хипиас било възложено да състави хроника на големите спортни събития, което той и направил, попълвайки празнините с дати по свое усмотрение. Но все пак как са се появили Олимпийските игри?

Още Омир в своята „Илиада“ пише за спортни състезания, организирани в памет на героя Патрокъл. Те са включвали най-важните дисциплини: състезания с колесници, бокс, борба, бягане, стрелба с лък, хвърляне на копие и боеве с оръжие. Победителите били възнаграждавани с коне, ценни златни предмети и красиви робини.

 

Спортни игри и разгул

Вече в наши дни изследователски проект, реализиран от германски и гръцки експерти – археолози, историци и лингвисти - стига до извода, че Олимпийските игри са били решаващ мотор за формирането на гръцкия свят, пише „Ди Велт“, тъй като става дума за региона около град Елида, Пелопонес, който не е имал силен център от типа на Спарта или Атина. „По-скоро можем да го сравним с един вид федерация, начело на която е стоял войнстващ елит“, казва пред „Ди Велт“ историкът Ханс-Йоахим Герке.

Постепенно обаче едновременно със спортните игри, празненствата и разгула се поражда съзнанието за общност, казват изследователите. По време на съвместното ядене и пиене враждите се забравят и се установяват нови връзки. Регионът се превръща в център на култове, спорт и празненства, наподобяващи оргии. Едно от свидетелствата за масовостта на забавленията, открито от германско-гръцкия изследователски екип, е предполагаема някогашна голяма яма за фекалии в Олимпия – тя доказва, че там на всеки четири години по време на второто пълнолуние след лятното слънцестоене са се събирали множество посетители.

Олимпия скоро добива не само регионално, а и национално значение за гръцкия свят. Една от причините е оракулът, който се прославил с точните си пророчества. Оракулът е бил подобен на този в Делфи и давал полезни съвети за плановете и маршрутите на започната от гърците през осми век преди новата ера „голяма колонизация“.

 

Игрите формират гръцкия етногенезис

„Ди Велт“ подчертава, че организацията на игрите е била сложна – не само по отношение на инфраструктурата, но и на народните празненства, които са се нуждаели от подтикване и режисура. Поради това из цяла Гърция са били разпращани посланици, носещи следната важна новина: по време на игрите всички, които под някаква форма са участвали в тях, е трябвало да поддържат мира и да се включват в празненствата. Затова в Олимпия са пристигали делегации от няколкостотин градове държави. Техните лидери представяли своите общини и носели отговорността за изявите на своите спортисти, а и донякъде – на феновете. Те завързвали близки връзки с домакините, които не се ограничавали до култа, а можели да бъдат използвани и на икономическо и политическо равнище.

„Натъкнахме се на съществувала в края на VI в. пр.н.е. отчетлива и плътно преплетена мрежа“, обяснява пред германското издание Герке. “Всичко това подсилва и потвърждава отново и отново усещането и знанието за принадлежност към една голяма всеобхватна култова общност - тази на елините.“

С култ, спорт и забавления олимпийските игри в древността се превръщат в решаващ форум за формирането на гръцкото чувство за общност, известно като етногенезис. Затова нека никой не казва, че спортът е бил само страничен въпрос в историята, завършва обзора си „Ди Велт“.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.