Прозрачен купол ще покрие каменната арена в Плиска до средата на юли, съобщи topnovini.bg. Той ще е елипсовиден, с размери 50 на 40 м и височина 16 м. Цената му е 300 хил. лв. 

Поставянето му е наложително, защото  камъните от варовик, мергели и мрамор са започнали да се ронят, обясни археологът Андрей Аладжов. Арената е изцяло разкрита през 2011 г. Непосредствено до нея има дървени сгради - трибуни и дворцова сграда.

Съоръжението ще бъде експонирано за посетители, след като се покрие с прозрачния  навес.  Ще има два входа и околовръстна алея, за да могат туристите да го обикалят, обмисля се и вариант през средата на Арената да се пусне стъклена пасарелка, защото по камъните не бива да се ходи, за да не се повредят рисунките.

Строителни работи текат и на Голямата базилика. Двете й южни стени трябва да бъдат вдигнати до края на годината, обясни управителят на търговищката фирма „Стройекспрес” Никола Николов. Стойността на поръчката е около 600 хил. лв.

Строителите правят каменна зидария, после ще поставят облицовка и замазка. Строителите вдигат със специален кран с каросерия старите каменни блокове и ги зидат с цимент. 

След разрушаването на базиликата, прекрасният й строителен материал е използван за градеж на турските казарми в Шумен и строежа на ж.п линията Варна-Русе по времето на Митхад паша. Част от камъните сега са върнати отново в Плиска и с тях се вдигат стените. За зидарията се използват и нови каменни квадри, добити от кариера в Мездра.

Следващият обект ще бъде възстановяването на „Свещения кладенец” - аязмото, което бликна миналата година и където Божидар Димитров поля с вода премиера Бойко Борисов. После се оказа, че водата е фекална и има бактерии, заради което водоизточникът беше покрит с найлон.  

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Мисля, че генерално човек не може да живее без религия. Някои могат да я заместват с култура, какъвто е случаят при мен.”

Марио Варгас Льоса, перуански писател, роден на 28 март преди 87 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията