Министърът на културата Вежди Рашидов се залови да спре разрухата на бившия дом-паметник на Бузлуджа. Със същото се ангажира и Борисов преди дни, въпреки че „чинията” е на БСП и преди време той заяви, че им я дава да си я стопанисват сами.

„В  паметника на Бузлуджа синтезът между монументалното изкуство, дело на 18 автори, и архитектурата не беше случаен, но след толкова години разрухата си е казала думата. Винаги съм смятал, че професионализмът трябва да е водещ и затова днес е изключително важно да чуем мнението на автора – арх. Георги Стоилов, както и на специалистите, които са най-компетентни да дадат становище по разработката на проекта за консервация на паметника“, е заявил Рашидов.

Той е поканил на среща в Министерството на културата председателя на СБА арх. Георги Бакалов, председателя на СБХ Любен Генов, автора на някогашния проект  арх. Георги Стоилов, Николай Овчаров, съветник на министъра, директорите от министерството арх. Уляна Малеева и арх. Димитрийка Добрева, арх. Георги Стоев - главен архитект на община Казанлък, Галина Стоянова, кмет на Казанлък, както и членове на екипа й. На срещата е била поканена и младата архитектка Дора Иванова, която представила проект за консервация на паметника. 

Монументът е издигнат от комунистическата партия през 1981 г. в чест на Бузлуджанския конгрес, проведен на същото място през 1891 г. 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Чистата съвест е най-добрата възглавница.”

Хенрик Ибсен, норвежки драматург, роден на 20 март преди 197 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...