Министърът на културата Вежди Рашидов се залови да спре разрухата на бившия дом-паметник на Бузлуджа. Със същото се ангажира и Борисов преди дни, въпреки че „чинията” е на БСП и преди време той заяви, че им я дава да си я стопанисват сами.

„В  паметника на Бузлуджа синтезът между монументалното изкуство, дело на 18 автори, и архитектурата не беше случаен, но след толкова години разрухата си е казала думата. Винаги съм смятал, че професионализмът трябва да е водещ и затова днес е изключително важно да чуем мнението на автора – арх. Георги Стоилов, както и на специалистите, които са най-компетентни да дадат становище по разработката на проекта за консервация на паметника“, е заявил Рашидов.

Той е поканил на среща в Министерството на културата председателя на СБА арх. Георги Бакалов, председателя на СБХ Любен Генов, автора на някогашния проект  арх. Георги Стоилов, Николай Овчаров, съветник на министъра, директорите от министерството арх. Уляна Малеева и арх. Димитрийка Добрева, арх. Георги Стоев - главен архитект на община Казанлък, Галина Стоянова, кмет на Казанлък, както и членове на екипа й. На срещата е била поканена и младата архитектка Дора Иванова, която представила проект за консервация на паметника. 

Монументът е издигнат от комунистическата партия през 1981 г. в чест на Бузлуджанския конгрес, проведен на същото място през 1891 г. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Мисля, че всеки е луд. Възхитен съм от хората, които са смятани за най-нормални, защото на мен те ми изглеждат най-странни от всички.“

Джони Деп, американски актьор, роден на 9 юни преди 60 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"