Ана Благова, "Дневник"

Върховният административен съд (ВАС) окончателно отсъди в полза на експерта, уволнен от Националния институт за паметниците на недвижимо културно наследство (НИНКН) след критично интервю за бутафорните реставрации и вмешателството на Министерството на културата в института.

Арх. Яна Топалова бе уволнена дисциплинарно през февруари 2015 г., четири дни след като сайтът Offnews публикува разговор с нея под заглавие "Спираме строежи върху исторически паметници, Рашидов ги разрешава". В него Топалова заяви, че НИНКН е подложен на постоянни съкращения и натиск от министерството да одобрява проекти за надграждане на паметници с цел усвояване на евросредства. Архитектът посочи, че ведомството на Вежди Рашидов разрешава намеси в разрез със становищата на експертите, а понякога директно се обажда на временната директорка по телефона. 

"Не им харесва някое наше становище, обадят се по телефона на директорката, която е – без извинение – калинка, и всичко се решава. И всичкото това се покрива, всеки опит за публичност бива задушен", каза Топалова.

На следващия ден НИНКН се разграничи от думите на служителката си, като намекна, че срещу нея се води дисциплинарно производство за трудови нарушения, заради което тя иска да дискредитира министъра. Върховният административен съд обаче намира, че институтът не е представил нито едно доказателство за нарушения на Топалова. С решение от 29 юни ВАС окончателно отменя заповедта на и.д. директорката Даниела Джуркова за уволнението й и осъжда НИНКН да й плати 500 лв. съдебни разноски.

Пред "Дневник" Топалова каза, че смята да се върне на работа. Това до момента обаче не е станало, защото според института е необходима нова заповед на директор Джуркова, а тя била в отпуск. Засега обещанието към архитекта е да бъде назначена от 1 август. Тя е третият служител, който печели дело за освобождаване от НИНКН в последните години. През 2013 г. съдът върна на работа юрисконсулта Елена Панджарова, чийто пост бе закрит, въпреки че бе единственият юрист в института. През 2011 г. дисциплинарно бе уволнена и арх. Йорданка Кандулкова - единственият директор на НИНКН, назначен с конкурсна процедура. Един от мотивите бе, че уронва престижа на министерството, като изказва мнения, несъгласувани с него. Оттогава НИНКН се управлява от пряко назначени от властта "изпълняващи длъжността директори до конкурс".

"Аз спечелих делото си, но министърът, издал заповедта, не беше уволнен, коментира Кандулкова, потърсена от "Дневник". Тя добави, че това е стратегия спрямо несъгласните, за която плаща данъкоплатецът. "Уволняват те с шум и трясък за назидание, но когато спечелиш делото, никой не разбира. Те знаят, че това работи."

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.