Строителите на старата българска столица Плиска карат отнякъде „автентични“ колони и камъни, обяви премиерът Бойко Борисов при посещението си в там в събота. 

„Виждате вече, колко колони и камъни, автентични, се докараха. Там, където няма - с другото строителство, да може хората да придобият истинския вид и на водоизточните, и... Но тук Климент, Наум, Ангеларий са писали книгите, така че полагаме огромни грижи! Целта не е да направим обект! Този е различен от всички останали - тук е писмеността и християнството“, каза премиерът, цитиран от БНР.

„Полагаме огромни грижи, това са автентичните камъни, които взехме от различни места, след като базиликата е била разрушена“, обясни Борисов. Той не уточни откъде кара „автентичните“ строителни материали, но тези, които са видели Ларгото, могат да си представят как ще изглежда и Плиска – с чисто нова зидария. 

Борисов заяви, че правителството ще продължи да дава средства за реставрацията на Голямата базилика в Плиска. До момента то е отпуснало около 900 000 лв. от парите на данъкоплатците. 

„25 000 туристи са минали от тук през тази година, а направим ли го, аз съм убеден, че туроператорите ще повишат интереса си. Обещал съм ще даваме колкото средства трябва“, цитира го Дарик радио. Той заяви, че за възстановяването на базиликата се ръководи само от мнението на експертите историци и реставратори.

Колкото по въпроса какво са писали в Плиска Ангеларий, който умира няколко месеца след пристигането си, и Климент Охридски, който е изпратен в Македония – Борисов явно се е объркал, но няма да се заяждаме на дребно.

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.