Матурата по български език и литература на 19 май ще се състои от три модула, стана ясно от интервю на министъра на образованието и науката проф. Николай Денков по bTV. 

"Няма да правим промени спрямо модела, приложен от екипа на МОН през септември 2016 г. Ще ги проведем точно по този начин, със същата организация, на модули и максимално защитени от възможност за изтичане на информация и преписване”, каза министърът.

Досега зрелостният изпит се провеждаше в две части - тест и писане на съчинение. За първи път миналия август беше експериментирано с три части. Никъде на сайта на МОН няма официална информация какво представляват те. От теста от август, публикуван там, може да се предположи, че първата част ще е тест само с въпроси от граматиката, втората - със задачи за разбиране на текст и литературни въпроси, а третата - писане на съчинение или есе. 

През май зрелостниците ще получават изпитния материал на части и ще разполагат с точно определено време за работа върху всяка от частите. Очевидно за първите две части ще имат по един астрономически час, а за третата - два. След изтичане на времето те ще предават работата си в плик и няма да имат възможност да се връщат и да работят повече върху съответната част. Абитуриентите ще имат право да излизат от изпитната зала след приключване на работата върху всеки модул, но не трябва да напускат училището, защото няма да бъдат допуснати отново.

Остава задължителната особеност за цвета на химикалките, с които трябва да пишат - черен. 

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.