Матурата по български език и литература на 19 май ще се състои от три модула, стана ясно от интервю на министъра на образованието и науката проф. Николай Денков по bTV. 

"Няма да правим промени спрямо модела, приложен от екипа на МОН през септември 2016 г. Ще ги проведем точно по този начин, със същата организация, на модули и максимално защитени от възможност за изтичане на информация и преписване”, каза министърът.

Досега зрелостният изпит се провеждаше в две части - тест и писане на съчинение. За първи път миналия август беше експериментирано с три части. Никъде на сайта на МОН няма официална информация какво представляват те. От теста от август, публикуван там, може да се предположи, че първата част ще е тест само с въпроси от граматиката, втората - със задачи за разбиране на текст и литературни въпроси, а третата - писане на съчинение или есе. 

През май зрелостниците ще получават изпитния материал на части и ще разполагат с точно определено време за работа върху всяка от частите. Очевидно за първите две части ще имат по един астрономически час, а за третата - два. След изтичане на времето те ще предават работата си в плик и няма да имат възможност да се връщат и да работят повече върху съответната част. Абитуриентите ще имат право да излизат от изпитната зала след приключване на работата върху всеки модул, но не трябва да напускат училището, защото няма да бъдат допуснати отново.

Остава задължителната особеност за цвета на химикалките, с които трябва да пишат - черен. 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.