Матурата по български език и литература на 19 май ще се състои от три модула, стана ясно от интервю на министъра на образованието и науката проф. Николай Денков по bTV. 

"Няма да правим промени спрямо модела, приложен от екипа на МОН през септември 2016 г. Ще ги проведем точно по този начин, със същата организация, на модули и максимално защитени от възможност за изтичане на информация и преписване”, каза министърът.

Досега зрелостният изпит се провеждаше в две части - тест и писане на съчинение. За първи път миналия август беше експериментирано с три части. Никъде на сайта на МОН няма официална информация какво представляват те. От теста от август, публикуван там, може да се предположи, че първата част ще е тест само с въпроси от граматиката, втората - със задачи за разбиране на текст и литературни въпроси, а третата - писане на съчинение или есе. 

През май зрелостниците ще получават изпитния материал на части и ще разполагат с точно определено време за работа върху всяка от частите. Очевидно за първите две части ще имат по един астрономически час, а за третата - два. След изтичане на времето те ще предават работата си в плик и няма да имат възможност да се връщат и да работят повече върху съответната част. Абитуриентите ще имат право да излизат от изпитната зала след приключване на работата върху всеки модул, но не трябва да напускат училището, защото няма да бъдат допуснати отново.

Остава задължителната особеност за цвета на химикалките, с които трябва да пишат - черен. 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.