Матурата по български език и литература отново ще е експеримент. Това стана ясно от коментарите на учители по повод новината, че през май тя ще се проведе в три модула. 

В сряда министърът на образованието Николай Денков съобщи, че няма да има промяна в модела. Всъщност промяна в модела има - в предишните години изпитът се провеждаше по различен начин. За първи път миналия август пробно бяха въведени три модула. Тогава обаче беше поправителната матура и на нея се явиха малко зрелостници. Съответно никой не обърна внимание доколко е справедлива. 

Учителите по български език никак не са въодушевени от експеримента. 

"Това беше пробно, а те го въвеждат, без да отчетат, че за втория модул времето не е достатъчно. Повечето ми ученици първия модул го решават за 20-30 минути, но им трябва повече от 2 часа за 41-ва задача. Обичат да пишат и им трябва повече време. Не че ще ми обърнат внимание, но ще се опитам да реагирам", написа преподавателка в коментар за "Фейсбук" групата на учителите по БЕЛ. 

Както единствено skif.bg написа, промяната в провеждането на изпита е коренна. За най-лесните въпроси от теста учениците ще имат излишно цял час, а няма да имат достатъчно време за останалите два модула. Най-големият проблем е с писането на съчинение или есе, за което отреденото време само от два часа очевидно е недостатъчно. Учители посочиха, че дори на олимпиадите по литература за писмената работа се полага двойно повече време. А там се явяват най-талантливите. 

Темата за преписването и изтичането на верните отговори също вълнува педагозите. 

" Отговорите на матурите могат да изтичат само от колега, който е в зрелостната комисия!", отбелязва един от тях. "Учениците казват, че имат отговорите дни преди матурата", допълва друг. 

Изпитът миналия май предизвика скандал с полицейските мерки, взети срещу учениците - те бяха третирани като престъпници от министерството, та се наложи впоследствие да се дават обяснения и извинения. 

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин