Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж" е временно спряна. Новината дойде от писмо с анонимен подател до медиите, а служебният министър на образованието проф. Николай Денков в изявление призна, че действително с програмата има проблем. Той е поискал оставката на ръководителя на Управляващия орган към оперативната програма, който е дирекция в министерството - Цветана Герджикова.

Проверка на Европейската комисия през октомври е засякла редица нередности. От ЕК са изпратили препоръки, които трябва да бъдат изпълнени, за да не бъде напълно спряна програмата за финансиране. 

Според информация на различни медии половината от проверените операции са извършени с нарушения: разделение на функциите между селекциониращите и проверяващите, липса на прозрачност и одитна следа в процесите на селекция и оценка на проектите, липса на конкуренция при избора на външни експерти, некоректна оценка на индикаторите за възможни измами и др. 

Към 31 януари 2017 г. разплатените средства по оперативната програма са само 39 млн. лв., което е 2.8% от общия й бюджет. Договорените ресурси в началото на третата година от програмата са едва 24%, а сключените договори - 116 на брой. 

"Не съм изненадан от констатациите и критичния тон на писмото. Те са логично следствие от начина, по който беше управлявана програмата през последната година. Още през април миналата година предупредих публично, че промяната в подхода към оперативната програма  ще доведе до проблеми. Не бях чут. Всъщност това беше причината да подам оставка като заместник-министър в МОН", каза служебният министър.

Пред БНТ бившият образователен министър Меглена Кунева не пое отговорността за проблемите с програмата. На въпрос за одита на оперативната програма, тя посочи, че още в началото е споделила притесненията си във връзка с откритите от нейния екип 10 млн. лева за ромските проекти, които са били спечелени от фирми, регистрирани месец преди започването на програмата, на един адрес.

"Тогава направихме вътрешно разследване, наложиха се дисциплинарни наказания, пуснахме сигнал до прокуратурата и дори поех лично програмата, за да я предпазя от всякакви намеци за злоупотреби и корупция", каза Кунева. "Моята задача като министър беше административна - да спра подобни течове и точно това направих. Оттам нататък нещата са в ръцете на съдебната власт."

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Ако хората започнат да спорят, значи си направил добър филм.“

Анджелина Джоли, американска актриса, родена на 4 юни преди 48 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"