Служебният министър на културата Рашко Младенов посети Пловдив и обеща спешно разрешаване на проблема с финансирането на "Пловдив - европейска столица на културата 2019". По информация на сайта "Под тепето" министърът се запознал на място с проблема за парите на фондация „Пловдив 2019“ и на общината. Те трябва да изработят общ екшън план за държавното финансиране на проекта.

"Културната столица Пловдив трябва да бъде един от националните приоритети и ще се намерят начини парите да бъдат преведени още тази година", казал министърът. 

Спорът за парите за Пловдив тече близо три години. Доскорошният финансов министър Владислав Горанов твърдеше, че сумите са отпуснати в рамките на субсидията за града. Кметът Иван Тотев твърди, че става дума за суми по отделно перо и те не са получени. С решение на Министерския съвет Пловдив трябваше да получи 500 000 евро за 2014 г., 750 000 евро за 2015 г.  и 1 250 000 евро за 2016 г. като част от общата сума за подготовката за Европейска столица на културата, припомни преди време "Дарик".

Пловдивчани са се оплакали на Младенов, че се закъснява фатално с подготовката. Те твърдят, че тази година са им необходими 6 млн. лв. Министърът се е ангажирал и с финансирането на концертната зала в пловдивския партиен дом, включена в програмата за 2019 г. Въпреки че не ставала за концерти заради лошата си акустика, тя щяла да се ремонтира, защото се ползвала от пловдивската опера. 

Сред знаковите места на проекта е и Тютюневият град, който е полуразрушен. 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.