Сградата на бившето иранско посолство е собственост на държавната фирма „Агенция за дипломатически имоти в страната” (АДИС). През февруари АДИС изпрати заявление до направление „Архитектура и градоустройство” към Столична община, с което поиска разрешение за надстрояване на сградата с още шест етажа над настоящите два.

Сградата притежава статут на единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория „местно значение”. Имотът попада в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групов паметник на културата.

По тази причина направление „Архитектура и градоустройство” обяви, че ще се допита до мнението на софиянци за бъдещето на сградата. Поставеният срок за изпращане на позиции и мнения по въпроса е 31 март, съобщи гражданската инициатива за запазване на паметниците на културата.

 

Коментари  

0 #8 Елица 05-04-2017 17:42
Категорично съм против!
Цитиране
0 #7 Карина Бойковска 03-04-2017 16:52
Против! До кога парите и личните интереси ще бъдат над всичко и какво ще оставим в крайна сметка на тези след нас?
Цитиране
0 #6 Диана Николова 02-04-2017 05:53
Категорично съм против!
Цитиране
+4 #5 КРАСИМИРА ВАСИЛЕВА 31-03-2017 18:18
Законът трябва да е категоричен и да не позволява на имащите възможности за инвестиране даже да си помислят да губят време и пари за "опипване" на настроенията на общността на чиято територия се намира недвижимата културна ценност. Губи се и времето на администрацията за "кзуза пердута", надявам се. Новата застройка на столицата ни, и не само нейната,трябва да отчита локалните ветрове /въздушни течения прочистващи градския смог/, изгледите към Витоша още от центъра на града, инфраструктурното обезпечаване и др. Небостъргачите нямат място в стария център на града, както и към Витоша. Свободни територии на север в полето до северната дъга,на изток също, но тук е ролята на урбанистичните изследвания и анализи на конкретните параметри. Въз основа на резултата трябва да се изведат ограничители за проектантите, участващи в обявените международни конкурси с наше участие. Може би тогава ще престанем да строим "на парче" и ще имаме цялостна, професионална визия за градовете ни за поколения напред
Цитиране
+3 #4 Яна Георгиева 31-03-2017 13:30
Естествено, че НЕ. Що за безумен въпрос! Стига съсипвахте тая култура... руши се, руши се... Възстановявайте, не разрушавайте :)
Цитиране
+3 #3 Дорина 31-03-2017 11:49
Чудя се докога ще има форуми от това естество. Едва ли някой, който разбира от архитектурна естетика и цени това, което имаме ще се съгласи с тази безумна идея.
Аз казвам НЕ!
Цитиране
+4 #2 Деница 31-03-2017 11:03
категорично съм против!
Цитиране
+12 #1 Ваня Нейкова 30-03-2017 08:40
Здравейте, моето мнение е категоричон да не строи върху паметник на културата, а да се стопанисват и реставрират същите и да се популяризира тяхната история. София има достатъчен потенциал за разрастване и строителство и в южна и в източна посока-няма нужда културното наследство и историческата памет да се унищожават.Крайно време е да се научим да пазим и ценим това , което имаме.
Цитиране
  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Аз винаги много съм пушил, пил и обичал. Всъщност съм живял не твърде дълго, но прекалено активно. Един ден Железният рак ще ме отнесе. Тогава ще съм умрял от прекалено много живот.“

 Иън Флеминг, английски писател, роден на 28 май преди 115 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"