Ще бъдат ли махнати над стогодишните павета по столичиня бул. "Дондуков"? Предстои решаващата фаза - гражданите да се сблъскат пряко с общинските власти. 

На 28 април, петък, от 17.30 ч. ще се проведе обществено обсъждане по темата. Адресът на срещата е: ет. 3 в Столичната община, направление Архитектура и градоустройство, ул. Сердика № 5.

Общината предлага да асфалтира булеварда, чиято реконструкция започва през юни. Много жители на града бранят запазването на историческия му облик. Осем граждански организации са изложили писмено до кмета аргументите си да се запази паважът. В позицията им се казва:

"Облекчаването на автомобилното движение в центъра чрез асфалтиране ще стимулира още по-интензивния трафик в противоречие с намерението градът да е „за хората”, а не за колите.

Тъй като Централната градска част е обект на културно-историческото наследство и автентичните настилки, включително различните видове паваж, са част от тази среда, до момента не е изяснено дали Столична община е извършила необходимите съгласувателни действия с Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) и с Министерството на културата. 

Не е ясно как решението за замяната на паважната настилка на бул. „Дондуков” с асфалтова, кореспондира с описаното в Програмата за управление на качеството на атмосферния въздух на Столична община за периода 2015-2020 г. и с образуване на „остров на топлина” в рамките на града. Асфалтовите настилки в столицата са една от причините и за по-високата с 0,7 – 0,8 градуса температура и за т.нар. градски парников ефект.

Фактът, че Столичната община не полага всички необходими грижи за качествено поддържане на паважните настилки, включително и тази по бул. „Дондуков”, не отменя неговите предимства пред асфалта. От информацията, която успяхме да съберем, ясно се налага изводът, че паважът е по-качествената и по-екологична настилка: освен, че позволява почвата да диша, че поддържа по-ниска температура, защото изстива по-бързо, че е по-дълготраен и струва по-малко, ремонтира се по-евтино и лесно, той е и естествен регулатор на скоростта на автомобилите. Припомняме цената за полагане на 1 кв.м асфалт – 41,07 лв. и цената на пренареждане на 1 кв.м павета – 25.47 лв."

„Да служа ще се радвам, но да прислужвам ще ми дотежи.“

Александър Грибоедов, руски поет, драматург, композитор и допломат, роден на 15 януари преди 230 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман...