Прокуратура в Турция иска доживотни присъди на трима журналисти, обвинени за съпричастност с провалилия се опит за преврат през 2016 г., съобщиха световните медии. Според „Репортери без граници“ Турция се намира на 155 място по свобода на медиите, дори е под Беларус и Демократична република Конго.

Процесът срещу известната коментаторка Назли Иличак и братята Ахмет и Мехмет Алтан  започна през юни в Истанбулския криминален съд.

Те са обвинени във връзки с живеещия в САЩ мюсюлмански духовник Фетхуллах Гюлен, обявен от Ердоган за организатор на неуспешния опит за преврат. И тримата отхвърлят обвиненията.

НАЗЛИ ИЛИЧАК (73) е една от първите журналистки, арестувани през юли. 2016 г. За кратко е била депутат от 1999 г. Работила е за няколко ежедневника, включително "Хюриет".

АХМЕТ АЛТАН (67) е писател и журналист, който е писал за някои от водещите турски всекидневници, включително „Хюриет“ и “Милиет“, а също така е сред основателите на вече затворения от властите опозиционен в. „Тараф“.

МЕХМЕТ АЛТАН (64) е автор на книги за турски политици. 

Двамата братя бяха арестувани в началото на септември, въпреки че Ахмет Алтан беше пуснат за малко в средата на септември, преди отново да бъде задържат по бързата процедура.

По същото дело прокурорите искат доживотни присъди за Якуп Шимшек - бивш мениджър по маркетинга на в. „Заман“, Шукрю Йозсенгул - инструктор в полицейската академия и Февзи Язичи - дизайнер по оформлението на „Заман“. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

 „Писането е форма на терапия. Понякога се чудя как тези, които не пишат, композират или рисуват, успяват да се измъкнат от лудостта, меланхолията, паниката и страха в човешкия живот.”

Греъм Грийн, английски писател, роден на 2 октомври преди 119 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?