До 

президента на Република България

министър–председателя

главния прокурор на 

ръководителя на специализираната прокуратура                            

 

С И Г Н А Л

от Инициативен комитет „Да спасим град Ямбол от кмета“

 

Още от самото начало ремонтът на безистена бе съпроводен с много неясноти и проблеми. И тези проблеми се задълбочаваха с „напредването на строително монтажните работи (СМР)“. Самото участие в процедурата по избор на изпълнител означава, че всеки участник в нея е приел условията на възложителя, количествено стойностната сметка (КСС) и одобрения проект!

Ето и накратко хронологията и въпросите към изградения обект:

1. В проекта по част конструктивна има заложено изпълнение на обтяжки на куполите на Безистена – И ДО МОМЕНТА ТЕ СА НЕИЗПЪЛНЕНИ!!!

2. В проекта по част конструктивна има заложено изпълнение на ПИЛОТНО УКРЕПВАНЕ НА СУТЕРЕНА – Необяснимо защо ОбС Ямбол гласува допълнителни 250 000 лв за препроектиране и допълнителни СМР. Кой и защо наду цената на обекта??? Нарушен ли е Закона за обществените поръчки при възлагане на допълнителните СМР??? 

3. След изпратен сигнал до прокуратурата за това, че сградата не е осигурена на заметръс Община Ямбол възложи конструктивно обследване на проф.Йордан Милев от Университета по архитектура строителство и геодезия (УАСГ). Въпросното обследване и до момента е засекретено от кмета на общината Георги Иванов Славов. Усилено се говори, че към момента сградата на Безистена е осигурена до 3-та степен по Рихтер, или казано на по прост език – тя е опасна за здравето и живота на хората!!!

4. В проекта липсват изчисления за устойчивост на сградата на земетръсни сили! От община Ямбол неколкократно си сменяха становището коя е програмата, която е използвана за изчислението на сеизмичност! Основния въпрос тук е: Използвания програмен продукт може ли да моделира изчислителен модел на такъв тип сграда, каквато е сградата на безистена? При положение, че нулевият цикъл на сградата е разчленен на три части, без връзка между тях (между тях има земни маси), над които „лежат“ носещите зидове, то при земетресение най-вероятно тези носещи зидове ще пропаднат, а оттам и цялата сграда! Неизпълнените критични за устойчивоста на сградата видове конструктивни работи (обтяжки за куполите – съгласно проекта; връзки между коравите ядра на разчленения сутерен, в следствие на което е сигурно пропадането на носещите стени между ядрата при земетръс и крещящо противоречие с нормативите – това са все неща, от които ние сме силно обезпокоени!

5. И в момента има продължаващи (незатихващи) хоризонтални деформации (свода на северния вход), без да има отчетено земетресение. Под носещите стени между разчленените части на сутерена има пръст, която ще отвори и разруши сградата при неизбежните бъдещи динамичните ефекти (деформацията на земните пластове при чирпанското земетресение отразени в докладите на БАН и характеристиката на геоложката картина) Неколкократно е забелязана група геодезисти (според проведени разговори са от София), които извършват някакви замервания – може би тясно свързани с въпросните деформации?!

6. Има ли доклад от надзорна фирма за изготвените проекти, който в случая е задължителен?

7. Защо проектантите на основния проект се отказаха от авторските си права по време на строителството? Дали защото предписанията им не се приемаха от възложителя и от строителя и не се изпълняваха?

8. Изпълнени ли са предписанията от обследването на екипа на проф. Йордан Милев???

След всичко казано дотук остава един основен въпрос: ОПАСНА ЛИ Е В МОМЕНТА СГРАДАТА НА БЕЗИСТЕНА В ЯМБОЛ ЗА ОБИТАТЕЛИТЕ И ПОСЕТИТЕЛИТЕ Й???

Разчитаме на обективна и своевременна проверка от ваша страна на изложените факти.

 

Александър Петров 

Борислав Пехливанов

Каньо Канев

Иван Кърцъков

Красимир Стойчев

 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.