ХРИСТО ХРИСТОВ, desebg.com

Част от „вражески настроените” елементи от интелигенцията в Стара Загора възхваляват и изкуството на капиталистическите държави.

Това е констатирала местната Държавна сигурност през 1952 г. в отчетен доклад по линия на интелигенцията за времето от януари до април 1952 г., който desebg.com публикува онлайн.

В него е посочено, че характерни прояви на вражеска дейност не са констатирани. В същото време обаче „се чувства известна предпазливост сред вражеските кръгове”, които са се страхували да коментират открито, тъй като имало много „шпиони”, които следели хората кой какво върши.

Дадени са и примери с отделни представители на интелигенцията като служител в операта и друг човек – адвокат, които действително са следени от ДС.

Като неотложна задача е поставено да се създаде агентура сред учителите „тъй като са установени доста врагове сред техните среди”.

 

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...