ИВО БАЛЕВ, Сега“

Клошарят, дето подпали Тютюневите складове в Пловдив, е забелязан на кея в Русе. Пуснал си е брада! Избягал е от затвора и отишъл да свърши тая работа, за да улесни разследването в Русе.

Това звучи като гаден майтап, ама натам отиват работите. Твърде вероятно е нещата с убийството на русенската журналистка да се развият по познатия сценарий - има там един клошар (луд, особняк, криминален тип), който направи това страшно престъпление, ама ей сега ще го хванем... Пардон, той взе, че се самоуби 15 минути преди да го хванем.

Един нестабилен човек ни разклати тука малко стабилността, но иначе всичко е супер и страната получава непрекъснато високи оценки и страхотно признание от партньорите.

А Бойко Борисов бодро докладва:

"Получено е голямо количество ДНК, ще се разкрие случаят... От сутринта имаме ДНК на извършителя за изнасилената и убитата журналистка в Русе. Дадохме им я още тогава, но резултати още няма. Искаме Националният институт по криминалистика да е това, което гледате по филмите". (Цитатите са от сайта на "24 часа".)

Това е стилът "Борисов" в борбата с престъпността - искаме да е като по филмите! Тази най-авторитетна инстанция - "като по филмите", редовно се ползва от Борисов, за да изрази неговата решителност в борбата с организираната и дезорганизираната престъпност. Борисов така квалифицира и висшите престъпници - "Те гледат много филми и знаят всичко". В пристъпи на самохвалство също равнява себе си по това, което става във филмите: "Не случайно аз съм носител на всички полицейски ордени в света и всички големи служби в света са ме признали. Аз съм заловил толкова кокаин, хероин, амфетамин, колкото тези хора не са гледали филми за подобни операции" (2014 в кулоарите на парламента, цитатът е от сайта на Бойко Борисов).

Да се върнем в съвремието, за да довършим картинката на днешния ден.

Хвалбите, че МВР има голямо количество ДНК на убиеца и ей сега ще го хванем, са в стил "добро куче, браво, дайте му 3-4 телешки пържолки" (думи на Бойко Борисов, когато полицейско куче намери трупа на отвлечено момиче). Тези хвалби са изречени на радостно за службите събитие. Заедно с главния прокурор Борисов присъства на тържествено мероприятие - на МВР бяха връчени ключовете на 341 нови високопроходими автомобила - да си повишат самочувствието, да пазят границата и да разкриват ужасните престъпления, извършвани от нестабилни хора в Острова на стабилността.

Другото притеснително в реакцията на полицията по това убийство е, че МВР бърза да съобщи две неща, които имат малко общо с криминалистиката. Първо казват: "ужасно убийство, не сме виждали такова нещо, отвратителна работа". Тоест бързат да предизвикат емоционална реакция. Това не е работа на полицията. Полицията трябва да разкрива факти, а не да възклицава. И другото, което бързат да внушат, е: убийството няма общо с работата на убитата. Твърде възможно е да е точно така, но докато не се докаже какво е точно - то е само вероятност, а не факт.

Да припомним как започна тази страхотна година.

2018 година започна с европредседателство и шесторно убийство в Нови Искър.

Убиецът бе разкрит незабавно, ала измъчван от угризения, се самоуби 15 минути преди да го намерят полицаите. Той бил с присъда, но се шматкал 6 години из България, ползвал незаконна вила, ползвал услуги на мобилен оператор - но не можели да го хванат, щото знаел всички горски пътеки по Искърското дефиле. И накрая - каква беля.

Дано, дано тоя убиец, дето оставил "голямо количество ДНК", още да е жив. И да не вземе да направи някоя глупост баш преди да го хванат!

  • ВОЙНАТА

    Четири години от онзи февруари. Поклон пред Украйна!

     "Е, днес се навършват четири години след онази „една седмица“, в която Русия щеше да „свърши с Украйна“. Четири години, през които станахме свидетели – всички станахме свидетели, дори онези, които и до днес не искат да го признаят – на появата в нашия съвременен свят на един невероятен, буквално умоневместимо героичен народ..." - Калин Янакиев

„Осмивай този, който заслужава, но не от свое, от обществено гледище.”

Райко Алексиев, художник, карикатурист и фейлетонист, роден на 7 март преди 133 години

Прочетохте ли коледните романи на Антъни Хоровиц?

 

За филолозите четенето на роман на Хоровиц предоставя още едно удоволствие – да разглобяваш творбата и да търсиш скрития механизъм, който я прави толкова добра.

 

„Момчето си отива“ – вечният символ на първата любов

 

SKIF припомня емблематичните игрални филми по сценарии на писателя Георги Мишев.

„Мистър Джоунс“ на Холанд: 100-годишната рецепта на Сталин за геноцид в Украйна

 

Лъсва и образът на охранената журналистическа гилдия на чуждестранните кореспонденти, базирана в Москва.

Едно впечатляващо изследване за българската литературна класика в киното

 

„Българската литературна класика във филмовото изкуство“ е стойностна, качествена и респектираща книга – явление в нашето съпоставително изкуствознание

 

Оръжие срещу неинтелигентността (ревю)

 

„Фотий Философът" от Смилен Марков - по-тънка от косъм, по-здрава от диамант: нишката на православната спекулативна теология...

„Брънч за начинаещи“ – с усмивка и благодарност (ревю)

 

По всичко личи, че публиката у нас е зажадняла за положителни емоции и добро настроение, което гарантира големия успех на филма на Яна Титова.