Вежди Рашидов –  двукратен министър на културата и настоящ шеф на културата в парламента, направи знакови изказвания, с които доказа, че е един от най-яростните привърженици на премиера Борисов. По повод на две горещи теми от деня – писмото на кинодейците и протестите в цялата страна срещу безцеремонното поскъпване на живота в страната, той демонстрира личната си интелектуалната мощ,  която е еквивалент и на партийната.

Насладете се:

„Стига с тия революции, дайте качество.“ - по повод писмото на кинодейците, които в началото на ноември изразиха възмущението си от изказвания на Вежди Рашидов и Тома Биков за това какви филми трябва да подпомага държавата.

“Държавата трябва да си върне държавата със силата на закона. Макиавели е казал, че властта се запазва с това оръжие, с което се опитват да я свалят... Щом монетата има една страна, трябва да има и друга. Всички сме виновни, че допуснахме да се създаде професия “протестър”. Кръгът около Прокопиев пък създаде група за натиск. Деморализирахме през изминалите 29 години цяло едно поколение и сега берем плодовете. Няма улица, паланка, покрив, от който да не се вика “Оставка”. Ако се преминат всички граници, защо да няма и митинг на ГЕРБ. Правителството обаче трябва да си върне закона. Защото той е единственият бич и единствената ръка, която гали. Зависи какво искаме от нея.” - по повод замисляния контрапротест на гербаджиите.

„Лунатиците нямат възраст. Ако бяхме луди, ти и аз, можехме да сме доста по-млади.”

Ясунари Кавабата, японски писател, роден на 11 юни преди 127 години

Прочетохте ли коледните романи на Антъни Хоровиц?

 

За филолозите четенето на роман на Хоровиц предоставя още едно удоволствие – да разглобяваш творбата и да търсиш скрития механизъм, който я прави толкова добра.

 

„Момчето си отива“ – вечният символ на първата любов

 

SKIF припомня емблематичните игрални филми по сценарии на писателя Георги Мишев.

„Мистър Джоунс“ на Холанд: 100-годишната рецепта на Сталин за геноцид в Украйна

 

Лъсва и образът на охранената журналистическа гилдия на чуждестранните кореспонденти, базирана в Москва.

За насилието и съпротивата (ревю)

 

„Комунистическите концлагери и политическите затвори в България. Справочник" на Борислав Скочев в едно от най-правдивите, демократични и хуманни изследвания, от които обществото ни има крещяща нужда.

Те се сражаваха за републиката (ревю)

Каква ще бъде съдбата на „Мандалореца и Грогу““. Безспорно той ще направи пари, но те няма как да се сравняват с приходите на „Аватар“ на Джеймс Камерън.

Да помниш бъдещето (ревю)

 

Отец Николай Петков за романа „Стела Марис“ на Кормак Маккарти