Столичният кмет Йорданка Фандъкова се принуди да отговори на гражданите, които сезираха европейския комисар Тибор Наврачич, отговарящ за културното наследство, за това как се рушат красивите стари къщи в България. 

Във "Фейсбук" - любимия й начин за изява, тъй като така избягва неудобните въпроси, тя написа, че е поискала от министъра на културата Боил Банов къщата до Народния театър на "Кузман Шапкарев" 3 да бъде обявена отново за паметник на културата. Изящната сграда е била със защитен статут, но той е бил свален и сега е разчистен пътят за събарянето й и построяването на 8-етажна офис сграда. 

Самият Банов също се принуди да говори по темата в сутрешния блок на Нова телевизия, а позицията му беше красноречива:

„Ние не можем да се върнем в декйствителността на филма "Опасен чар" и да сложим на всеки паметник милиционер. Стратегията е в дигитализацията. Не е толкова лесно да се захванеш с нещо, което е загноявало половин век. Не е лесно, но то само ще ни амбицира повече”, заяви министърът. Той се оправда със законите и с международното положение за пълното безхаберие на управляващите.

Председателят на Гражданската инициатива за опазване на културно-историческото наследство Владо Руменов, който беше гост на Люба Кулезич в сряда заедно с архитект Валентина Едрева, изрази скептицизма си, че къщата на Иван Гешов, дело на архитекта Никола Лазаров, едва ли ще бъде спасена. Красивата постройка на бул. "Патриарх Евтимий" е пред събаряне, защото няма покрив и нарочно е оставена на произвола на съдбата. 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мисля, че генерално човек не може да живее без религия. Някои могат да я заместват с култура, какъвто е случаят при мен.”

Марио Варгас Льоса, перуански писател, роден на 28 март преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...