ХРИСТО ХРИСТОВ, "Държавна сигурност"

Преподавателите от екипа, провел обучението на над 700 учители по история и цивилизации за работата им с новата учебна програма за X клас, в която има нов раздел за комунистически период (1944-1989), разпространиха позиция за несъгласие с опитите тази тема да се използва за политически и лични цели.

Както desebg.com писа, миналата седмица от проруската партия „Възраждане” излезе с информация, че след среща на нейния лидер Костадин Костадинов с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев „Възраждане” успяла да постигне спиране на обучителния курс, а двама „скандални преподаватели” били изгонени от него.

Министерството на образованието и науката официално опроверга тези фалшиви новини, а днес и преподавателският екип разпространи позиция на преподавателите, провели обучението на учители по история и цивилизации за работата им с новата учебна програма за X клас: 

"През 2018 г. Министърът на образованието и науката одобри нова Програма по история за Х клас след обществен дебат и многократни обсъждания с широк кръг учени и преподаватели. В нея са отразени най-новите постижения на историческата наука в резултат на „архивната революция“ и е съобразена с дълбоките идейни, обществени и политически промени след 1989 г.

Тя бе крайно остро критикувана от БСП и други продукти на БКП, защото бяха коригирани ред ненаучни политически наложени тези и най-вече цялостното и научно издържано изучаване периода на комунистическото тоталитарно управление у нас.

Това се случи отново, когато  МОН организира курс за преквалификация на учители, които ще преподават по новата програма. За обучители бяха привлечени утвърдени историци и преподаватели от Софийския университет, Нов български университет, Югозападния университет, Американския университет в България, БАН – Института за исторически изследвания и Института по балканистика с Център по тракология, както и от Държавната агенция  „Архиви“.  

Всички лектори стриктно сме се придържали към целите на курса – да разясним на учителите новостите в методиката и новите акценти в програмата за  Х клас. Всички в областта на своята компетентност ги запознавахме с огромните промени и възможности на изворовата база, постиженията на историографията и съдържанието на новите термини.

Всички убедено се придържахме към основните принципи, заложени в новата програма – формиране у учениците на лична позиция, основаваща се на хуманни, национални и демократични ценности.

Дълбоко сме удовлетворени от факта, че – от над 700 души, преминали обучението – само двама не са го одобрили, а средната  оценка в анонимните им анкети е 5.30. Наистина радостно е, че отново огромната част от българските учители показаха, че не са сред тези, които не искат нищо старо да забравят и нищо ново да научат.

Това, срещу което най-остро възразяваме, са непреставащите опити историята да се използва спекулативно за конюнктурни политически и лични цели.

Последните опити натрапчиво извикват спомен от миналото – организиран лов на вещици с политически обвинения, а не с научни аргументи.

Най-неприемливото за нас е, че така съзнателно и преднамерено се насажда напрежение и национално разединение, което поставя под заплаха европейското бъдеще на нашите деца."

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.