ХРИСТО ХРИСТОВ, "Държавна сигурност"

Преподавателите от екипа, провел обучението на над 700 учители по история и цивилизации за работата им с новата учебна програма за X клас, в която има нов раздел за комунистически период (1944-1989), разпространиха позиция за несъгласие с опитите тази тема да се използва за политически и лични цели.

Както desebg.com писа, миналата седмица от проруската партия „Възраждане” излезе с информация, че след среща на нейния лидер Костадин Костадинов с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев „Възраждане” успяла да постигне спиране на обучителния курс, а двама „скандални преподаватели” били изгонени от него.

Министерството на образованието и науката официално опроверга тези фалшиви новини, а днес и преподавателският екип разпространи позиция на преподавателите, провели обучението на учители по история и цивилизации за работата им с новата учебна програма за X клас: 

"През 2018 г. Министърът на образованието и науката одобри нова Програма по история за Х клас след обществен дебат и многократни обсъждания с широк кръг учени и преподаватели. В нея са отразени най-новите постижения на историческата наука в резултат на „архивната революция“ и е съобразена с дълбоките идейни, обществени и политически промени след 1989 г.

Тя бе крайно остро критикувана от БСП и други продукти на БКП, защото бяха коригирани ред ненаучни политически наложени тези и най-вече цялостното и научно издържано изучаване периода на комунистическото тоталитарно управление у нас.

Това се случи отново, когато  МОН организира курс за преквалификация на учители, които ще преподават по новата програма. За обучители бяха привлечени утвърдени историци и преподаватели от Софийския университет, Нов български университет, Югозападния университет, Американския университет в България, БАН – Института за исторически изследвания и Института по балканистика с Център по тракология, както и от Държавната агенция  „Архиви“.  

Всички лектори стриктно сме се придържали към целите на курса – да разясним на учителите новостите в методиката и новите акценти в програмата за  Х клас. Всички в областта на своята компетентност ги запознавахме с огромните промени и възможности на изворовата база, постиженията на историографията и съдържанието на новите термини.

Всички убедено се придържахме към основните принципи, заложени в новата програма – формиране у учениците на лична позиция, основаваща се на хуманни, национални и демократични ценности.

Дълбоко сме удовлетворени от факта, че – от над 700 души, преминали обучението – само двама не са го одобрили, а средната  оценка в анонимните им анкети е 5.30. Наистина радостно е, че отново огромната част от българските учители показаха, че не са сред тези, които не искат нищо старо да забравят и нищо ново да научат.

Това, срещу което най-остро възразяваме, са непреставащите опити историята да се използва спекулативно за конюнктурни политически и лични цели.

Последните опити натрапчиво извикват спомен от миналото – организиран лов на вещици с политически обвинения, а не с научни аргументи.

Най-неприемливото за нас е, че така съзнателно и преднамерено се насажда напрежение и национално разединение, което поставя под заплаха европейското бъдеще на нашите деца."

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.