Публикувана е нова петиция в защита на столичната къща на видния политик Иван Гешов (1849 – 1924. Сградата, която се намира на бул. Патриарх Евтимий № 7, е паметник на културата, а проектант е арх. Никола Лазаров. Планирана е да бъде запазена само фасадната страна за бъдещ седем етажен хотел.

Петицията е създадена по инициатива на Владо Руменов - художник и реставратор на живопис и икони.

„Къщата е представител на богатото градско жилище от началото на ХХ век и активно допринася за стилното изграждане на младата европейска столица. Приватизирана през 90-те години, сградата е изоставена без всякаква поддръжка, а в последните години на физическо  унищожаване.

Обявяваме се за запазване и консервиране на къщата на Гешов в автентичния й вид!”, се казва в петицията.

ПЕТИЦИЯТА ТУК

ИВАН ГЕШОВ е роден в Пловдив. Родителите му са от легендарни възрожденски родове - баща му е от  карловския търговски род Гешовци и съдружник в търговската фирма „Братя Гешови“, а майка му е  от копривщенската  изключително богата фамилия Чалъкови. Учи и работи години наред в Манчестър. След Освобождение се включва в политиката – лидер е на Народната партия. Бил е министър-председател на България в 32-рото правителство (1911 – 1913), народен представител в 11 обикновени и в 2 велики народни събрания (III и V) и председател на XI (1901) и XIII (1913) Обикновено народно събрание.Председателства Българското книжовно дружество (1898 – 1911), Българската академия на науките (1911 – 1924) и Българския червен кръст (1899 – 1924). Умира на 11 март 1924 г. в София.

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Понеже всяко правителство, което управлява без съгласието на управляваните, по дефиниция представлява робство.“

Джонатан Суифт, ирландски писател, роден на 30 ноември преди 356 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.

Такива, каквито бяхме

 

50 години от премиерата на "Каквито бяхме". Творбата на Полак е сред вечните класики на Холивуд, която може да се гледа винаги и с удоволствие