Публикувана е нова петиция в защита на столичната къща на видния политик Иван Гешов (1849 – 1924. Сградата, която се намира на бул. Патриарх Евтимий № 7, е паметник на културата, а проектант е арх. Никола Лазаров. Планирана е да бъде запазена само фасадната страна за бъдещ седем етажен хотел.

Петицията е създадена по инициатива на Владо Руменов - художник и реставратор на живопис и икони.

„Къщата е представител на богатото градско жилище от началото на ХХ век и активно допринася за стилното изграждане на младата европейска столица. Приватизирана през 90-те години, сградата е изоставена без всякаква поддръжка, а в последните години на физическо  унищожаване.

Обявяваме се за запазване и консервиране на къщата на Гешов в автентичния й вид!”, се казва в петицията.

ПЕТИЦИЯТА ТУК

ИВАН ГЕШОВ е роден в Пловдив. Родителите му са от легендарни възрожденски родове - баща му е от  карловския търговски род Гешовци и съдружник в търговската фирма „Братя Гешови“, а майка му е  от копривщенската  изключително богата фамилия Чалъкови. Учи и работи години наред в Манчестър. След Освобождение се включва в политиката – лидер е на Народната партия. Бил е министър-председател на България в 32-рото правителство (1911 – 1913), народен представител в 11 обикновени и в 2 велики народни събрания (III и V) и председател на XI (1901) и XIII (1913) Обикновено народно събрание.Председателства Българското книжовно дружество (1898 – 1911), Българската академия на науките (1911 – 1924) и Българския червен кръст (1899 – 1924). Умира на 11 март 1924 г. в София.

 

 

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...