Публикувана е нова петиция в защита на столичната къща на видния политик Иван Гешов (1849 – 1924. Сградата, която се намира на бул. Патриарх Евтимий № 7, е паметник на културата, а проектант е арх. Никола Лазаров. Планирана е да бъде запазена само фасадната страна за бъдещ седем етажен хотел.

Петицията е създадена по инициатива на Владо Руменов - художник и реставратор на живопис и икони.

„Къщата е представител на богатото градско жилище от началото на ХХ век и активно допринася за стилното изграждане на младата европейска столица. Приватизирана през 90-те години, сградата е изоставена без всякаква поддръжка, а в последните години на физическо  унищожаване.

Обявяваме се за запазване и консервиране на къщата на Гешов в автентичния й вид!”, се казва в петицията.

ПЕТИЦИЯТА ТУК

ИВАН ГЕШОВ е роден в Пловдив. Родителите му са от легендарни възрожденски родове - баща му е от  карловския търговски род Гешовци и съдружник в търговската фирма „Братя Гешови“, а майка му е  от копривщенската  изключително богата фамилия Чалъкови. Учи и работи години наред в Манчестър. След Освобождение се включва в политиката – лидер е на Народната партия. Бил е министър-председател на България в 32-рото правителство (1911 – 1913), народен представител в 11 обикновени и в 2 велики народни събрания (III и V) и председател на XI (1901) и XIII (1913) Обикновено народно събрание.Председателства Българското книжовно дружество (1898 – 1911), Българската академия на науките (1911 – 1924) и Българския червен кръст (1899 – 1924). Умира на 11 март 1924 г. в София.

 

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.