"Свободна Европа"

 

Премиерът Бойко Борисов е помагал на Анкара да преследва опонентите си, пише немското издание “Шпигел”. Статията припомня действията на българските власти във връщането на противници на режима на турския президент Реджеп Ердоган. Това се случва на фона на нарастващото напрежение между Европейския съюз и Турция.

В края на август Брюксел заговори за санкции срещу Анкара заради проучванията ѝ за нефт и газ в Средиземно море.

Преди месец между Гърция и Турция избухна конфликт по повод природните ресурси в района, който заплашваше да се превърне във военен и беше преодолян след намесата на германския канцлер Ангела Меркел. Но примирието не продължи дълго.

“Шпигел” припомня обвиненията на Ердоган към федералното правителство на Германия, че подпомага тероризма и обвиненията към Франция като провокатор.

Секретните документи, на които се позовава изданието във връзка с експулсирането от България на турския гражданин Абдулах Бююк бяха публикувани в сайта “ClubZ” в средата на юли. От тях става ясно, че премиерът Бойко Борисов, бившият главен прокурор Сотир Цацаров и българското разузнаване са работили съвместно с турското посолство за извеждането на Бююк през 2016 г. Той е екстрадиран за часове на 10 август. Официалната версия е, че това се е случило заради невалидни документи. Точните причини за бързите действия на българските власти и досега остават неясни. В интервю за Свободна Европа през юли Бююк заяви, че в момента е под домашен арест и показа гривна за проследяване на крака си.

На 14 октомври 2016 г., за по-малко от 24 часа България предаде на Анкара още седем турски граждани, които бягат от Турция, защото са преследвани заради убежденията си. Няколко месеца по-късно журналистът Генка Шикерова съвместно с адвокат Александър Кашъмов от Програма “Достъп до информация” заведоха дело срещу МВР за достъп до документите за задържане и предаване на 7-те турски граждани. То беше спечелено окончателно в началото на януари 2020 г. “В документите, които МВР предостави, има данни за незаконно задържане и предаване на седемте турски граждани”, казва адвокат Александър Кашъмов. Според него са налице неустановени факти, на базата на които са издадени заповедите им за принудително отвеждане до границата и това прави действията на българските власти подозрителни.

От българското Министерство на вътрешните работи не откриват нарушения в действията на българските служби при задържането и екстрадирането на турските граждани. Това става ясно от отговорите, които Свободна Европа получи по повод свидетелствата на един от задържаните турски граждани, че са поискали убежище в България.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Хората не са се научили да се уважават един друг, затова не уважават и живота.“

Хайнрих Ман, германски писател, роден на 27 март преди 152 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията