ЗАХАРИ КАРАБАШЛИЕВ, "Фейсбук"

Прочетох, че бившият министър на културата, а сега председател на комисията за медии и култура Вежди Рашидов се е изказал в телевизионно предаване по повод писмото за ОСТАВКА, подписано от над 1200 души, свързани с културата, интелектуалния труд и образованието. Нарекъл е мои колеги, съмишленици, а и немалко мои приятели в този списък “пълнеж”. Не намирам думи да изразя отвращението си от това изявление.

По мой адрес Рашидов е казал следното:

“Карабашлиев ли беше това момче… В Брюксел го предложих там на Кристалина да го наградят, нали се връща от Америка, а който се връща от Америка, ние много го тачим. Дадох му коктейл в една банка на представянето на книгата му в Брюксел. Сигурно сега това е форма на благодарност.”

От малки са ни учили, че “по-умният отстъпва” и затова би било редно да подмина с мълчание и тази, както много други клевети по мой адрес през годините. Но мисля, че тази глупава мантра ни е докарала на този хал. А и човек, за едната си чест живее, затова ето и някои факти:

1. Моето гостуване в Брюксел през 2012 беше по покана на Постоянното представителство на България в Брюксел, а не от Министерство на Културата.

2.  Моето гостуване беше НЕ за представяне на “книгата ми” (коя точно книга?!), а по повод Деня на българската просвета и култура и славянската писменост 24-ти май!

3. Награда от Кристалина Георгиева не съм получавал. Не съм получавал и хонорар.

Ето и част от самата покана:

“Затова вярваме, че точно в деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската култура и духовност ще можем да ви посрещнем в Брюксел. Десетки и без преувеличение стотици млади и способни българи, които работят в европейските институции, несъмнено ще се радват точно на такъв разговор, с концерт и с изложба да свържат сърцата си с България на светлия за всички ни ден. Моля да ми кажете дали приемате искрената ни покана? Имате ли възможност да пътувате през май и да дойдете в Брюксел?”

Та, факт е, че през 2012 гостувах в Брюксел и изнесох беседа по повод 24 май. Беше изключително зареждаща среща със сънародници от Постоянното представителство на България — четящи, интелигентни и свестни хора — с една дума “пълнеж”.

На самата среща, мисля, че Рашидов не се появи. Дойде на последната част — “коктейла”.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.