Американското списание „Billboard”, посветено на музикалната индустрия, публикува класация за най-високоплатените музиканти за 2020 г. Въпреки че заради пандемията бяха анулирани хиляди концерти, класическите рок изпълнители продължават да се котират.

В петото десетилетие от кариерата си „Ийгълс“  станаха четвъртите най-високоплатени артисти като цяло и най-печелившите рок звезди. Те успяха да направят 10 концерта преди локдауна през 2020 г., на които продадоха билети за 33 милиона долара и реализираха 11,4 млн. чисти приходи. Подхранвани от 744 милиона изпълнения, излъчени в уеб радиата, ветераните са и петите най-пускани изпълнители през 2020 г. Групата също генерира близо 4,9 милиона долара приходи от правата над мастър лентите си, което е почти 30% от общите им приходи. „Ийгълс“ станаха и една от най-стриймваните групи през 2020 г., спечелвайки повече от 2,7 милиона долара от онлайн излъчвания.  

На седмо място се наредиха  „Куийн“, с около 13,2 милиона долара, от които повече от 5 млн. идват от продажби на физически носители; още $ 5 млн. бяха добавени чрез платформи за стрийминг.  

Веднага зад „Куийн“ идват „Бийтълс“ — на осмо място, дори и 50 години след разпадането им. Докато и „Ийгълс“ и „Куийн“ имаха изпълнения на живо през 2020 г., последният концерт на „Бийтълс“ е на покрива на сградата на „Епъл“ в Лондон през януари 1969 г.  И все пак двамата живи членове са спечелили $ 12,9 млн. миналата година, като повече от 5,2 млн. идват от продажби на физически записи, 5,1 млн. долара — от стрийминг и $2.6 млн. са от издателска дейност.  

„Ей Си/Ди Си” заемат 13-то място в списъка, благодарение на добре приетия албум на групата PWR/UP през ноември. „Металика“ се нарежда на 18-то място, до голяма степен заради дългоочаквания албум на живо на групата S&M 2. „Пинк Флойд“ се оказаха 20-и и това също не е изненада, въпреки че и те не са свирили заедно на живо от 2007 г. 

Впечатление в списъка на „Билборд“ прави и силното дамско присъствие в челните позиции. Три от първите 5 места са заети от жени: на първо място е Тейлър Суифт с 23.8 млн. долара. Това е значително по-малко от 99,6-те милиона, които си докара тя през 2019-а, но същото намаление е общо за всички. Без възможностите за музика на живо през по-голямата част от 2020 г., приходите на индустрията са паднали от общо $969 млн. през 2019-а на $387 млн. На трето място е Селин Дион с $17.5 млн., а на пето — Били Айлиш с $14.7 млн.

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В изкуството, както и в любовта, преди всичко трябва да бъдем откровени.“

Джузепе Верди, италиански композитор, роден на 10 октомври преди 211 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.