Американският център към Столичната библиотека и издателство "Жанет 45" ще представят фотожурналиста Кристофър Окиконе и фотоалбума "Украйна: Война и престъпления" на 13 юни, четвъртък, от 19 часа. Водещ на премиерата е издателят Манол Пейков.

Кристофър Окиконе е известен с отразяването на конфликти и човешките жертви, които те причиняват, със специален фокус върху Украйна. От 2014 г. той документира дълбокото въздействие на руската агресия в Украйна, заснемайки често мъчителни кадри, които печелят световно признание. От началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 година Кристофър Окиконе работи за Stern, The Wall St. Journal, The Atlantic и Bloomberg. Част от фотографиите Окиконе  са публикувани в "Украйна: Война и престъпления".

Първото издание на фотоалбумът, което излиза през юли 2023 г. на английски и украински език (с издател FotoEvidence), е отличено като най-добра книга на Международните награди за фотография и със сребърен медал от наградата "Антем" в категория "Човешки и граждански права".

Книгата включва творби на 93-ма фотожурналисти от 29 държави. Съставител е Светлана Бахчеванова. Преводът от английски е на Милена Попова.  

"Украйна: Война и престъпления" разказва за действителността отвъд новините – лични истории на оцелели след руското нашествие в Украйна, както и свидетелства за извършените жестокости. Нерядко фотографите, чиито творби са включени в тази книга, са сред първите хора, влезли в освободените селища. Освен интимни истории за преживяното от обикновените украинци, книгата разказва и за различни аспекти на войната из цяла Украйна – тя е  свидетелство за разрушенията, цивилните жертви и престъпленията, извършени на украинска земя", разказват от "Жанет 45".

Фотоалбумът не е подходящ за разглеждане от деца без родителски надзор, предупреждават от издателството.

Изданието съдържа 540 страници, на които са отпечатани 366 цветни и чернобели фотографии и 38 кратки журналистически есета. То е с размер 200×320 мм, с твърда корица, двуезична (на български и английски език). Издание е съвместен проект на "Жанет 45" и Фотоевидънс – асоциация и издателска къща, базирана в Монпелие, Франция, която се занимава с документална фотография, с фокус върху човешките права и социалната и екологична справедливост.

Всички приходи от продажбата на книгата ще бъдат преведени по сметка на фондация "Манол Пейков и приятели" и ще бъдат използвани за дарителски каузи, свързани с Украйна.

Цената на книгата е 100 лева. и ще се продава само онлайн – на сайта на "Жанет 45" – и на специални събития, свързани с представянето й. 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.