Три дни след създаването на тази петиция и жива верига в нейна защита "Двойната къща" бе съборена. Събарянето протече в два дни - събота и неделя, без да има уведомление за това на сайта на район Средец.

"Двойната къща", доскоро паметник на културата, собственост на поредния бизнесмен с псевдоним - Киро Японеца, е на адрес гр. София, бул. "Васил Левски" 19.

Бившият министър на културата Вежди Рашидов отменя статута й на 11 ноември 2016 г., между двата тура на президентските избори, отбелязва репортерът Росен Цветков. Пред bTV от Министерството на културата потвърждават за промяната в статута на къщата – защото било установено, че тя „стои чуждо и нехармонично в средата около нея и липсва частен интерес за нейното запазване”."

Когато започнва да се прави билдингcj до къщата - паметник на културата, някак се установява, че бизнес сградата ще стои хармонично, нали. Как пък и двете са на един и същи собственик, който споделя смутено, че ако ние му възстановим къщата, той ще я запази. Нямало частен интерес, пък си има мастит бизнесмен собственик?

Има безброй примери по света как един паметник на културата може да бъде запазен и под него, ако собственикът желае да има и подземен гараж.

Какъв е този министър на културата, който еднолично, еднолично ли?!, ще решава, че паметник на културата не му стоял хармонично. Кои са "експертите" предложили свалянето на статута на къщата можете да видите в снимката по-долу (кадър от репортаж на bTV).

Къщата е построена преди 110 години, неин архитект е Георги Тодоров. Намирала се е на т. нар. след Освобождението Рингов булевард. Статута „паметник на културата“ придобива през 1976 г.

„Яворов ли е живял [в нея], или Иван Вазов? Кой е живял тук?" пита японецът. Не можем да го виним, японец е.

Искане на подписалите петицията:

1. При установяване на нарушения по точки 2, 3 и 4 - задължаване на собственика и извършилите нарушения за напълно възстановяване в автентичен вид.

2. Незабавно публично оповестяване инвестиционните проекти на собственика.

3. Незабавно разследване кой със свои действия или бездействия е увредил или създал опасност за увреждане на обекти на културно-историческото наследство - "Двойната къща", "Къщата с ягодите", Къщата на арх. Георги Фингов и други емблематични сгради в София. 

4. Незабавни оставки и разследване на всички, допринесли със свои действия или бездействия към състоянието на този паметник на културата, както и незабавно разследване сделката относно покупко-продажбата й.

5. Незабавно прекратяване снемането на статут на паметници на културно наследство и анулиране на всички такива решения за изминалите 6 месеца

6. Незабавно изготвяне от страна на Столичната община на списък с всички къщи, паметници на културата в подобно или близко състояние, както и незабавни мерки отностно реставрацията и консервацията им според ЗКН и ЗУЗСО.

7. Незабавно представяне от НИНКН на пълната документация за "Двойната къща" на две национални медии - bTV и Нова телевизия. При липса на такаваq което да доведе до невъзможност възстановяването, съответните длъжностни лица да понесат наказателна отговорност за свои действия или бездействия по увреждането на обекти на културно-историческото наследство.

8. Всички отговори и становища да бъдат препратени към националните медии в законовия срок за отговор, както и публикувани на сайтовете на посочените институции.

Подпишете петицията ТУК

 

 

 

 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Целувала съм се с Орландо Блум, била съм до Джони Деп и Джефри Ръш. Беше удивително!”

Кийра Найтли, британска актриса, родена на 26 март преди 40 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...