Китайският писател дисидент Лю Сяобо, носител на Нобелова награда за мир (2010), е освободен от затвора, съобщиха световните агенции. Причината е, че е диагностициран с рак на черния дроб в терминална фаза.

В момента Лю е на лечение в болница в Шенян, провинция Ляонин. 61-годишният писател беше осъден по обвинение за иницииране на смела петиция за демократични реформи. Оставаха да му излежи около 3 години от 11-годишната си присъда.

ЛЮ СЯОБО е роден  на 22 декември 1958 година в Чанчун, провинция Дзилин. Следва литература в Дзилинския университет, а след това защитава докторска дисертация в Пекинския университет. Взема участие в събитията от площада Тиенанмън през 1989 г. От 2003 г. е начело на китайския International PEN. Той е сред подписалите Харта 08, която прокламира нуждата от демократични реформи в Китайската народна република. Арестуван е два дни преди публикуването на хартата от китайските власти. През декември 2009 г. е осъден за „подриване на държавния строй". Присъда на китайските власти е осъдена от Евросъюза, САЩ и от върховния комисар на ООН по правата на човека. В началото на 2010 г. е предложен за Нобеловата награда за мир, която му е присъдена за продължителната му и ненасилствена борба за основни човешки права в Китайската народна република". Официалните власти в КНР заявяват, че неговото награждаване противоречи на нобеловите принципи, тъй като Лиу Саобо е в затвора за нарушение на китайските закони, а Нобеловата награда е създадена в интересите и укрепването на мира и дружбата между народите.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Не свири нищо модно. Времето е скъпо. Трябва да имаме по сто човешки живота, за да се запознаем с всичко хубаво, което съществува на света.“

Роберт Шуман, германски пианист и композитор, роден на 8 юни преди 213 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"