За първи от близо 40 години в музея V&A („Виктория и Албърт“) са изложени оригиналните рисунките на Ърнест Шепърд към класиката на Aлън Милн „Мечо Пуп“, съобщи artsy.net. Те са част от  „Winnie-the-Pooh: Exploring a Classic“ – мулти сензорна, игрална изложба, която изследва вълшебния свят на един от най-обичаните измислени герои на всички времена.

Изложбата изследва способността на Милн да разказва истории, включително и прекрасната и хумористична употреба на езика. Тя също така разглежда как Шепърд създава трайни илюстрации, съчетаващи изразителна линия с бяло пространство и умерен хумор, съвпадащ с този на Милн. Посещаващите деца ще бъдат насърчавани да изследват собствената си креативност чрез изкуство и игра на думи.

„Радвам се, че „Мечо Пух“ ще празнува във V&A, почти 40 години след като зае централно място в музея. От най-голямата колекция в света на рисунки с молив на „Мечо Пух“ до домашен мед от нашите покриви в Южен Кенсингтън, V&A е идеалният дом за Пух, Прасчо, Тигър, Йори, Кристофър Робин и приятели. Това е първата ни изложба специално за по-младите семейства и с нетърпение очакваме да посрещнем още едно поколение в магическия, задушевен и радостен свят на Милн“,  казва директорът на V&A Тристрам Хънт. 

Изложбата показва и архивите на V&A, компанията Walt Disney, издателство Егмонт, Shepard Trust и университета на Съри, като представят около 230 творби от 1920 г. до сега. Показани са предмети от международно значение, сред които оригинални илюстрации, ръкописи, проби и ранни издания, писма, фотографии, рисунки, керамика и мода, всички с образа на този обичан герой и приятелите му: Кристофър Робин, Йори, Канга и Ру, Прасчо, Заек и Тигър. За пръв път може да се види и скица с молив, с химикал и мастило на Мечо Пух, Кристофър Робин и Прасчо; Международни колекционери заемат двете работи специално за изложбата. Има и видео и аудио клипове, включително запис от 1929 г. на Милн, който чете„Мечо Пух“.

Сред акцентите са ръкописът на Милн на Мечо Пух и страници от ръкописа на „House at Pooh Corner“ от библиотеката Wren в колежа Тринити, Кеймбридж; портрети на Мечо Пух на Шепърд, направен чрез копиране на реалните играчки на сина на Милн – Кристофър и оригиналните скици на горския пейзаж; чаен сервиз "Кристофър Робин", представен на принцеса Елизабет през 1928 г., зает от Нейно Величество Кралицата и нейната кралската колекция; изключително голям брой оригинални рисунки с молив, химикал и мастило за двете книги, сред които и най-известните илюстрации. 

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...