БНР

„Преди изборите на галоп се правят промени. Такива промени с нови схеми трябва да бъдат спокойно обсъждани. Получиха се различия, защото става дума за обещания към филмовата общност, за милиони, държавна подкрепа. Според тези нововъведения част от парите трябва да са за бонуси към чуждестранните продукции. Но те идват да снимат в България, не защото много ни харесват, а защото им е изгодно... Не трябва да се ощетява българското киноизкуство, да се намерят пари през фондове“. Коментара направи пред БНР Малина Петрова, режисьор, документалист. 

Тя отправи критика и към предложението пари да се отделят и за телевизионните сериали: 

„Телевизиите си имат Закон за радиото и телевизията, защо ще идват и ще вземат от бюджета на филмопроизводството... Правят бонусите на телевизиите, защото наближават изборите“. 

Според Петрова „нереализирани актьори, станали депутати, имат високомерието да правят законите“

„Този закон трябва да бъде спрян... Да го обсъждат качествени хора, не може лаици да се упражняват върху българското законодателство“, категорична е режисьорката. 

 

С коментар по темата в предаването „12+3“ се включи и доц. Александър Донев, консултант на Асоциацията на българските киносалони: 

„Предлагат се промени в правилата - двойно увеличение на изискването на програмиране на български филми в киносалоните, което е разбираемо, но е задължение, което стои върху киносалоните, а самите създатели на филмите не са задължени да се разпространяват в киносалоните... Филмите трябва да са направени така, че да привличат зрителска аудитория. Мисълта за публиката е изключена от текстовете на сегашния закон. Подкрепата ще се измерва с броя зрители, които са реализирали филмите в кината, без салоните да са ангажирани с процедурите на подбор на тези проекти и задължението тези филми да стигнат до кината. Навсякъде по света хората, които разпространяват киното, имат участие в тези процеси“. 

По думите на доц. Донев през последните години българските филми се отдалечават от зрителите. 

„Трябва да има две различни писти за финансиране на българското киноизкуство - едни са обърнати към широката публика, а другите - предназначени за развитие на съвременното киноизкуство. Такова разграничение е принцип, на който са организирани системите за държавно подпомагане в повечето страни“. 

Доц. Александър Донев определи закона като Франкенщайн: 

„Ние правим закон, зареден с философия, която вече не съществува в съвременната индустрия. Нещата се променят и заради пандемията. Необходим е нов хармоничен закон, от нулата, не като поправка“. 

Интервюто с Малина Петрова и с Александър Донев можете да чуете в звуковия файл тук 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Трябва ли литературата да следва актуалните събития? Уверен съм, че тя е такова средство за масова информация, което никога не е в състояние да бъде в крак със случващото се.“

Зигфрид Ленц, германски писател и драматург, роден на 17 март преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...