Връзката между киното и литературата винаги е била неразривна. Напоследък обаче все по-често популярните книги се адаптират за телевизията. Затова интересно дали известните автори гледат филми по литературни произведения и какво изобщо си пускат, когато имат свободно време. Сайтът flavorwire.com направи анкета за някои от любимите телевизионни програми на известни писатели.

Зейди Смит – „Шоуто на Кий и Пийл” (Key & Peele). Смит не е казвала директно, че това е любимата й продукция, но като се има предвид, че публикува есе за тях в „Ню Йоркър”, спокойно може да се каже, че й е поне в топ 5.

Стивън Кинг – „The Americans ” и датската продукция „Borgen”. Творчеството на Кинг често се филмира за малкия екран. За последно – „Под купола”.

Брет Ийстън Елис – „Истински детектив”. Авторът на „Американски психар” често промотира в „Туитър” мрачния криминален сериал.

Салман Рушди - „В Обувките на Сатаната” и „Семейство Сопрано”. Признава, че гледа и „Игра на тронове”, макар да го определя като „боклук, водещ до пристрастяване”.

Роксан Гей – готварското шоу на Ина Гартън. То често се коментира в профила й в „Туитър”.

Нийл Геймън – „Зоната на здрача”, повлияло силно неговото формиране като писател, както и „Мъпет Шоу”. Геймън е фен на ретро сериалите.

Маргарет Атууд – „Игра на тронове”. Атууд публикува есе в „Гардиън”, засягащо поредицата, базирана на фентъзи епоса „Песен за огън и лед” от Джордж Р. Р. Мартин.

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Никой възрастен не може да издържи кръста, който носи детето.“

 Франсоа Мориак, френски писател, роден на 11 октомври преди 139 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.