Връзката между киното и литературата винаги е била неразривна. Напоследък обаче все по-често популярните книги се адаптират за телевизията. Затова интересно дали известните автори гледат филми по литературни произведения и какво изобщо си пускат, когато имат свободно време. Сайтът flavorwire.com направи анкета за някои от любимите телевизионни програми на известни писатели.

Зейди Смит – „Шоуто на Кий и Пийл” (Key & Peele). Смит не е казвала директно, че това е любимата й продукция, но като се има предвид, че публикува есе за тях в „Ню Йоркър”, спокойно може да се каже, че й е поне в топ 5.

Стивън Кинг – „The Americans ” и датската продукция „Borgen”. Творчеството на Кинг често се филмира за малкия екран. За последно – „Под купола”.

Брет Ийстън Елис – „Истински детектив”. Авторът на „Американски психар” често промотира в „Туитър” мрачния криминален сериал.

Салман Рушди - „В Обувките на Сатаната” и „Семейство Сопрано”. Признава, че гледа и „Игра на тронове”, макар да го определя като „боклук, водещ до пристрастяване”.

Роксан Гей – готварското шоу на Ина Гартън. То често се коментира в профила й в „Туитър”.

Нийл Геймън – „Зоната на здрача”, повлияло силно неговото формиране като писател, както и „Мъпет Шоу”. Геймън е фен на ретро сериалите.

Маргарет Атууд – „Игра на тронове”. Атууд публикува есе в „Гардиън”, засягащо поредицата, базирана на фентъзи епоса „Песен за огън и лед” от Джордж Р. Р. Мартин.

 

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Всички ние имаме два живота. Един, който мечтаем. И друг, който ни води до гроба.“

Фернанду Песоа, португалски поет, роден на 13 юни преди 137 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...