Писателят от сирийски произход Омар Габра публикува Twitter с публикация на снимки на основатели на „Apple” - Стив Джобс и Стив Возняк, съобщи „Офнюз”. Текстът към снимките е: 

"Мъж от сирийски произход, изглеждащ като арабин, в гараж с негов съучастник сглобява нещо, което изглежда като бомба. Арестувайте ги." 

Снимките са от младините на покойния Джобс, когато те сглобяват първия си компютър в гаража на родителите му. Джобс е осиновен, а биологичният му баща е  сирийски емигрант в САЩ.

Публикацията е отговор на скандала с 14-годишния Ахмед Мохамед, чиито учители в Тексас извикаха полиция заради изобретен от него часовник. Те се уплашили, че цъкащото устройство е бомба. Нелепият случай, станал на 14 септември в град Ървинг,  принуди американския президент Барак Обама да се извини, а основателят на Facebook Марк Зукърбърг покани момчето в компанията си. От Белия дом уточниха, че Ахмед е поканен да участва в нощта на астрономията.

Омар Габра живее в Западна Вирджиния. Публикува в The Nation, Scientific American и The Huffington Post. Пише по теми, свързани с Близкия Изток. 

 

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...