Салман Рушди сред студенти. Снимката е архивна.

-----------------

Салман Рушди - един от най-големите писатели на нашето време, е бил нападнат и намушкан във врата по време на четене в Чатокуа, щата Ню Йорк, съобщиха световните агенции. Веднага е бил отведен до болницата с хеликоптер.

Състоянието му засега е неизвестно.

Над Салман Рушди дълги години тегнеше фетва (религиозен едикт, който призовава мюсюлманите да убият Рушди), произнесен от върховният религиозен водач на Иран аятолах Хомейни на 14 февруари 1989 г.,  заради възприемания като богохулство срещу исляма четвърти роман на писателя "Сатанински строфи" (1988). По-късно иранското правителство се дистанцира от фетвата, но ирански религиозни фондации продължават да предлагат награда за убийството му.

През 2008 г. книгата му "Среднощни деца" (1981) спечели специалната награда "Букър", в чест на 40-та годишнина от основаването на наградата.

САЛМАН РУШДИ е британски писател от индийски произход, роден на 19 юни 1947 г. Живее в нелегалност от години. Стилът му е определян като смесица от историческа проза и магически реализъм. Творчеството му често засяга конфликтите между източния и западния свят. Той е явен противник на религиозния радикализъм.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Паметници трябва да се издигат на хора, за които споменът изчезва със смъртта им – политици, крале, пълководци.“

Николай Римски-Корсаков, руски композитор и педагог, роден на 18 март преди 181 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...