Британският писател Салман Рушди нарече „комични“ опитите на издатели да редактират книгите на Иън Флеминг (1908-1964) и Роалд Дал (1916-1990) в дух на политическа коректност, пише „Дейли телеграф“.

„Идеята, че Джеймс Бонд може да бъде направен политически коректен, е почти смешна. Мисля, че трябва да й се противопоставим“, каза Салман Рушди във видео послание, приемайки наградата „Свобода за публикуване“ на Британските награди за книги в Лондон.

Той се възстановява в дома си в Ню Йорк от наранявания, получени при нападение с нож миналото лято.

„Книгите, написани в тяхното време, трябва да се приемат като част от него, ако ви е трудно да ги приемете, не ги четете“, добави писателят.

„Очевидно има части на света, където цензурата е широко разпространена от дълго време: Русия, Китай, а донякъде и Индия. Но в страните от Запада доскоро имаше доста голяма свобода в областта на издателската дейност. Сега, седейки тук, в Съединените щати, трябва да гледам изключителната атака срещу библиотеките и книгите за деца в училищата, атаката срещу самата идея за библиотеки. Това е доста тревожно и ние трябва да сме много наясно и да се борим срещу него с всички сили“, каза още в обръщението си писателят.

По-рано в романите на популярния британски писател Пелъм Гренвил Удхаус фрагменти с расова терминология бяха премахнати или променени, а някои описания на външния вид на герои, които биха могли да се считат за обидни, изчезнаха от книгите на Роалд Дал. Издателство „Иън Флеминг пъбликейшънс“, което притежава правата върху романите за приключенията на тайния агент Джеймс Бонд, редактира произведенията, премахвайки „обидните“ расови определения от тях. 

„Никога през живота ми свободата словото и на мненията в западните страни не е била толкова застрашена, както в тези времена“, подчерта писателят.

Салман Рушди е носител на множество литературни награди, включително „Букър“ през 1981 г. През 2007 г. кралицата на Великобритания Елизабет Втора го удостои с рицарско звание, което също предизвика вълна от недоволство в ислямския свят. През 1989 г. върховният лидер на Иран аятолах Хомейни издаде фетва (религиозна забрана), призоваваща Рушди да бъде наказан със смърт за богохулство. Повод за присъдата беше романът на писателя „Сатанински стихове“, в който много мюсюлмани видяха обида към пророка Мохамед.

 

Източник: БТА, Христо Кьосев

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Запомни едно: ти, а не някой друг, решаваш съдбата си. Никой не може да живее вместо теб, нито пък ти можеш да живееш вместо някой друг.“

Е. Е. Къмингс, американски поет и драматург, роден на 14 октомври преди 130 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.