„Какво търсят още Станишев и Вигенин във вашите редици?” пита поетесата Миряна Башева. Думите й са в писмо до социалистите, организирали тържествено честване на 100-годишнината от рождението на баща й Иван Башев на 11 февруари. 

Писмото беше публикувано от вестник „Над 55”. В него авторката, която не е присъствала на тържеството, упреква БСП, че се е разминала с Башев, който е бил комунист идеалист. 

По ирония на съдбата точно Кристиян Вигенин е произнесъл тържествена реч на събитието. Словото му е публикувано на spisaniemo.bg. В него бившият външен министър сочи Башев за пример на няколко генерации дипломати. 

Иван Башев беше министър на външните работи на България от 1962 до 1971 г. Главен редактор е на в. "Народна младеж" (1951-1952), секретар на Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз (1951-1956). От 1957 до 1961 г. е служител в Министерството на просветата и културата, като стига до поста първи заместник-министър. През 1961-1962 г. е заместник-министър на външните работи, а през 1962 г. става член на Централния комитет на БКП и министър на външните работи. Умира на 13 декември 1971 г. при трагичен инцидент на Витоша, припомня в. „Сега”, в който Миряна Башева е дългогодишен редактор.

 

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...