Статуя на Джордж Оруел ще се издига на входа на Би Би Си в Лондон въпреки разочароващата раздяла между писателя и медията през 1943 г. Тогава Оруел, чието истинско име е Ерик Блеър, работи като продуцент, но напуска възмутен от пропагандата в Индия. 

До фигурата на автора на "1984" ще стои надпис на прословутата му фраза: "Ако свободата изобщо означава нещо, то това е правото да можеш да кажеш на хората онова, което не искат да чуят", съобщи "Гардиън". 

Скулпторът Мартин Дженингс заяви, че бил очарован от мястото, което е избрано за статуята - до ъгъла на пушачите - "абсолютно идеалното място за Оруел, който рядко е виждан без цигара, докато пушенето не го отвежда в гроба". "Ако беше жив и работеше тук, щеше да прекарва времето си тук навън на студа с пушачите", предполага Дженингс. 

Планът за статуя на Оруел е стар, но пропадна през 2012 г., тогава ветеранът от Испанската гражданска война беше видян като твърде ляв. Идеята е на лейбъриста Бен Уитакър. 

Любопитно е, че зловещата стая 101 в Министерството на истината носи номера на конферентната зала на Би Би Си.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?