Спорът за родното място на Паисий Хилендарски отново излиза на дневен ред. В навечерието на 24 май жителите на пернишкото село Кралев дол отново се опитват да докажат, че историята е подменена, че всъщност те са истинските потомци на автора на „История славянобългарска”.  Те искат да поставят паметник на народния будител на хълма в Паисевата махала. Изготвен е и макет, но засега липсват средства.

Версията, че Паисий е роден в Банско е лансирана по времето на социализма. В книгата си хилендарския монах поставя капан на поколенията, като скрива произхода си, който и до днес не е решен. 

Пред Нова телевизия Цанко Живков – автор на книгите „Паисий и родният му край” и „За родното място на отец Паисий”, разказва:

„По политически съображения през 1966 г. Тодор Живков, пред едно събрание на писателите, каза, че за да замаже грешките, които неговата партия направила по македонския въпрос - че имало македонска нация, че имало македонски език, отиде в другата крайност и каза: "Не, Паисий е от Банско и той е отгоре до долу българин!".

Цанко Живков изследва въпроса за родното място на Паисий повече от 30 години. Според него историята е подменена. Твърди, че преди това чествания в Кралев дол се провеждали всяка година с мащаба на национален празник. А когато задал въпроса "Защо?", партийният секретар в селото  бил изключен от партията.

„Паисий изрично казва в книгата си, че е дошъл от Самоковска епархия. По това време Банско не е влизало в епархията, а Кралев дол винаги е било там", твърди Живков.

След дълги проучвания родословното дърво на брата на Паисий - поп Цветан, довежда изследователя в Кралев дол. Според него днес тук живеят над 300 негови наследници. А фамилията Паисов е една от най-разпространените в селото.

 

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...