Интелектуалци коментираха във "Фейсбук" сделката на премиера Бойко Борисов с авторитарния режим на Реджеп Ердоган. Ето няколко мнения:

 

Христо Комарницки, карикатурист:

Управниците на България преминаха тънката червена линия и направиха видимо това, което иначе с всички средства се опитват да прикрият - Територията не принадлежи към европейското пространство.

Къде сте, демократи, реформатори???! Днес Вашето правителство ей така предаде един човек, потърсил политическо убежище в България, без съд , без присъда, в името на съмнителни политически сметки и интереси. С ясното съзнание какво го очаква оттатък.

Как се връзва това с вашите ДЕМОКРАТИЧНИ ЦЕННОСТИ?

 

Велислав Минеков, скулптор: 

Б. Борисов е изключително опасен за нашата национална сигурност и евроатлантическа интеграция. Управлението на този маниакален и малограмотен тип ни води към катастрофа !

Оставка, веднага!

 

Ивайло Дичев, културолог:

Дали разбрахме как истеризирането на страхове от бежанци и преврати се инструментализира от властта? Например за отнемане на човешки права и правене на реалполитика?

Когато поставяхме този въпрос теоретически никой не обръщаше внимание. Но това е една вечна тема: политическата власт се легитимира като ни плаши с реални и въображаеми врагове. Страхът ни е форма на покорство.

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Музиката принадлежи на всички. Само звукозаписните компании все още вярват, че те са собствениците й.“

Джон Ленън, английски музикант, роден на 9 октомври преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.