Какво може литературата във времена на криза? Може ли да ни запази като във времева капсула и екип за оцеляване във времена на дефицит на емпатия и изгубване на смисъла? Възможна ли е Европа на емпатията?

На тези въпроси ще е посветена лекцията на писателя Георги Господинов – „Разказване на истории, памет и емпантия” в Хумболтовия университет в Берлин на 3 юни. В продължение на половин година той е гост преподавател в Института по славистика.

От 2009 г. по линия на DAAD в Берлин гостуват известни писатели от различни държави, които преподават по един семестър в института по славистика и четат лекции по история и поетика на източноевропейската литература.

Темите на семинарите на Господинов са детство, литература, идеология, творческо писане и съчувствие. В поканата на университета и издателство Suhrkamp се обещават „Лични истории и история с главно „И”. Мястото на срещата е: Dorotheenstr. 12, 3 юни, 18 ч.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Танцувам за собствено удоволствие. Не е оригинално да доставяш удоволствие на всички.”

Рудолф Нуреев, съветски и британски балетист, роден на 17 март преди 87 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...