Какво може литературата във времена на криза? Може ли да ни запази като във времева капсула и екип за оцеляване във времена на дефицит на емпатия и изгубване на смисъла? Възможна ли е Европа на емпатията?

На тези въпроси ще е посветена лекцията на писателя Георги Господинов – „Разказване на истории, памет и емпантия” в Хумболтовия университет в Берлин на 3 юни. В продължение на половин година той е гост преподавател в Института по славистика.

От 2009 г. по линия на DAAD в Берлин гостуват известни писатели от различни държави, които преподават по един семестър в института по славистика и четат лекции по история и поетика на източноевропейската литература.

Темите на семинарите на Господинов са детство, литература, идеология, творческо писане и съчувствие. В поканата на университета и издателство Suhrkamp се обещават „Лични истории и история с главно „И”. Мястото на срещата е: Dorotheenstr. 12, 3 юни, 18 ч.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин