Какво може литературата във времена на криза? Може ли да ни запази като във времева капсула и екип за оцеляване във времена на дефицит на емпатия и изгубване на смисъла? Възможна ли е Европа на емпатията?

На тези въпроси ще е посветена лекцията на писателя Георги Господинов – „Разказване на истории, памет и емпантия” в Хумболтовия университет в Берлин на 3 юни. В продължение на половин година той е гост преподавател в Института по славистика.

От 2009 г. по линия на DAAD в Берлин гостуват известни писатели от различни държави, които преподават по един семестър в института по славистика и четат лекции по история и поетика на източноевропейската литература.

Темите на семинарите на Господинов са детство, литература, идеология, творческо писане и съчувствие. В поканата на университета и издателство Suhrkamp се обещават „Лични истории и история с главно „И”. Мястото на срещата е: Dorotheenstr. 12, 3 юни, 18 ч.

„Писателят, ако е човек на изкуството, признава неща, за които другите нямат смелост.“

Елия Казан, американски режисьор и писател, роден на 7 септември преди 115 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.