SKIF се извинява на читателите си, че без да иска ги заблуди със следната фалшива новина: 

В Русия масово се изземват книгите на Светлана Алексиевич, критик на управлението на Путин и носителка на Нобеловата награда за литература, съобщи intersucks.ru.

Обиските вървят в московски библиотеки, в Дома на книгата на Арбат, както и в много градове из страната. Авторката разбуни духовете със своя реч преди дни и остро политическо интервю. 

От следствието са обяснили, че против писателката от Беларус има наказателно дело заради "оправдаване на престъпните действия на Киевската хунта" и "разпространение на лъжи, които накърняват честта и достойнството на Русия". Заради това парламентът е приел светкавично закон, забраняващ на руските издателства, библиотеки и магазини да печатат и разпространяват книгите на Алексиевич. Тя е обявена за персона нон грата в Русия. 

"Името й ще бъде включено в официалния списък на враговете на Русия", е заявил Пьотр Толстой, говорител на Думата. 

Министърът на културата Владимир Мединский е призовал книгите на Алексиевич да се изгорят на Пушкиновия площад, "за да види светът какво е истинско изкуство и какво лъжлива пропаганда". В ефир той разкъсал книга на авторката. 

Алексиевич е заявила пред международните правозащитници от "Хюман райт уоч", че е била заставяна да говори само на руски и да чете руски книги, а следователите й чели на глас откъси от Лев Толстой, Пушкин и Бунин. 

euroradio.fm цитира руския депутат Виталий Милонов, че ще сезира Нобеловия комитет да отнеме наградата на Алексиевич. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Мисля, че всеки е луд. Възхитен съм от хората, които са смятани за най-нормални, защото на мен те ми изглеждат най-странни от всички.“

Джони Деп, американски актьор, роден на 9 юни преди 60 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"