Руската писателка Елена Чижова (62) публикува есе в швейцарския „Neue Zurcher Zeitung“, в което разкрива зловещата роля, която изиграл Йосиф Сталин в един от най-тежките моменти в руската история – блокадата на Ленинград по време на Втората световна война. Оказва че, съветският диктатор е ненавиждал града на Ленин и допринесъл плановете на Хитлер да успеят.

„Това е малко известно – омразата на Сталин към града помогна Хитлер да го унищожи. Две диктаторски чудовища изсвириха трагична фуга на четири ръце“, пише Чижова.

Сталин мразел Ленинград и неговите жители заради самосъзнанието и способността им да мислят критично. Тази особеност на ленинградчани да изпитват недоверие към него, вбесявало партийния и държавен лидер, защото поставяли под съмнение неговата „богоподобна власт“. За Чижова доказателство затова е фактът, че от изпратените около 100 влакови композиции към Ленинград, нито една не е с храна, а със строителни материали.

„Аз не съм историк, но мисля, че дори една малка част от тези композиции е могла да спаси десетки, ако не и стотици хиляди човешки живота“, споделя тя.

Блокадата на Ленинград, известна още като Обсадата на Ленинград, продължава 871 дни - от 8 септември 1941 до 27 януари 1944 г. Пробита е от Червената армия на 18 януари 1943 г., което осигурява малък коридор на достъп до града по земя. През септември 1941 г. в града се намират 2 млн. 887 хил. жители. По време на евакуацията на Ленинград в периода 1941-1943 г. са евакуирани към 1 млн. души.

По време на обсадата на Ленинград в града и неговите покрайнини са били разрушени 3200 жилища, 9000 дървени къщи (изгорели), 840 фабрики и завода. Смята се, че смъртните случаи от глад и въоръжени атаки са между 800 000 и 1 500 000 души. Непосредствено след войната е забранено да се говори за блокадата. Едва през 1965 г. е издаден указ, с който градът получава най-високата степен на отличие – град-герой.

ЕЛЕНА ЧИЖОВА е родена в Санкт-Петербург. Автор е на шест романа, четири от които са носители на големи национални награди. Работи като преводач, литературен критик, рецензент и есеист на свободна практика. В момента е председател на руския ПЕН-клуб. На български е издаден романът й „Време за жени“.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Чистата съвест е най-добрата възглавница.”

Хенрик Ибсен, норвежки драматург, роден на 20 март преди 197 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...