След обявяването на литературния Нобел на първата си пресконференция в Полша, дадена в родния й Вроцлав, Олга Токарчук поздрави специално българския писател Георги Господинов с наградата „Ангелус“, съобщи издателство „Жанет 45“.

Самата тя разказа пред журналисти за облога, който двамата сключват на шега преди десет години, пак във Вроцлав, когато Токарчук представя пред публика полския превод на „Естествен роман“. Тогава Господинов предрича най-голямата литературна награда за полската писателка. Ден преди връчването на наградата „Ангелус“ Токарчук пише на Господинов, че сега тя се обзалага, че българският писател ще получи най-голямата централноевропейска награда за литература. Нобелистката не крие възхищението си от романа „Физика на тъгата“. Върху полското издание на книгата стоят тъкмо нейните думи, че тази книга вече е неотменима част от европейския литературен канон.

Сайтът на наградата „Ангелус“, който цитира историята за облога между Токарчук и Господинов, завършва с изречението: Така и двамата са печелят двойно – облозите и наградите.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Когато човекът иска да научи — той изследва, когато иска да се скрие от житейските тревоги — той си измисля.”

Максим Горки, руски писател и драматург, роден на 16 март преди 157 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...