Без изненада "Времеубежище" на Георги Господинов спечели Националната литературна награда за български роман на годината, която се дава от дарителския фонд "13 века България". Новината беше съобщена във "Фейсбук" от издателя Манол Пейков.

"Благодаря на издателите си от "Жанет 45", на първите си читатели и на журито, което е оценило романа. Романът излезе преди година и месец, това е първата му награда", написа Господинов в профила си във "Фейсбук".

Той е най-награждавания съвременен български автор.

Другите номинирани романи бяха Гълъбария" на Стефан Коспартов, "Мястото Янтара" на Керана Ангелова, "Поздрави от Хадес" на Яница Радева, "Резиденцията" на Георги Тенев и "Сянка" на Васил Панайотов. В конкурса са участвали 33 романа.

НДФ "13 века България", който се финансира от бюджета, учредява Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България" през 2011 г.

Председател на журито тази година е Амелия Личева, а останалите членове са Теодора Димова (носител на наградата за 2020 г.), Атанас Капралов (директор на Националния литературен музей), Светлозар Желев (директор на Националния център за книгата) и Йордан Ефтимов (литературен критик).

„Висшето образование не е показател за ума, скъпите подаръци не са признак за любов, обещанията и думите не винаги са истински. Вашият опит, внимание и поведение към хората – това е наистина ценно.“

Орландо Блум, английски актьор, роден на 13 януари преди 48 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…