„Всяка книга с поезия на Цочо Бояджиев има своето вътрешно огнище, централна точка, носеща колона, върху която лежи капителът на думите. В последната му книга „Кухата сърцевина на живота" това е цикълът „Рондо". Дванадесет фрагмента, придържащи се към поетическата традиция на рондо, наситени с преплитащи се емоционална напрегнатост и духовна вглъбеност. Това съчетание е характерно за поезията на Цочо Бояджиев, но тук то получава особено ярко звучене. Цикълът „Рондо" е майсторско изпълнение, задаващо общия смислов тон на книгата.

„Кухата сърцевина на живота" не само утвърждава творческите му нагласи и цели, но в нея има и стихове, които насочват към нови линии на развитие със засилен екзистенциален акцент. - Илко Димитров

-------

Националната награда за поезия "Иван Николов" за 2021 г. получи Цочо Бояджиев за стихосбирката си "Кухата сърцевина на живота", съобщи издателство "Жанет 45", организатор на конкурса.

Победителят е награден с плакет, изработен от художника Христо Гочев, и парична премия в размер на пет хиляди лева.

„Кухата сърцевина на живота" е последната книга от цикъла „Рондо". Дванадесет фрагмента, придържащи се към поетическата традиция на рондо, наситени с преплитащи се емоционална напрегнатост и духовна вглъбеност. Това съчетание е характерно за поезията на Цочо Бояджиев, но тук то получава особено ярко звучене. Цикълът „Рондо" е майсторско изпълнение, задаващо общия смислов тон на книгата.

С лична награда от Божана Апостолова - основател на конкурса, е отличена Албена Тодорова за стихосбирката й "Единайсетте сестри на юли" (изд. "Жанет 45").

В тазгодишния конкурс, който се провежда за двадесет и пета поредна година, са участвали 39 книги от 16 издателства.

Жури в състав: Александър Шурбанов, Гергина Кръстева и Надежда Радулова са са поставили в краткия списък следните поетически книги (подредени по азбучен ред):

Албена Тодорова - "Единайсетте сестри на юли" ("Жанет 45", 2021)

Димитър Ганев - "Все повече ми харесва да се разхождам сам" ("Жанет 45", 2021)

Кирил Василев - "Шествието" ("Да", 2021)

Маламир Николов - "Въпрос на оцеляване" ("Скрибенс", 2021)

Никола Петров - "Не са чудовища" ("Да", 2021)

Цочо Бояджиев - "Кухата сърцевина на живота" ("Да", 2020)

Националната награда за поезия "Иван Николов" е частна инициатива, необвързана с държавни институции и спонсорирана единствено от издателство "Жанет 45". Целта е да бъде подкрепена съвременната българска поезия.

Носители на престижното отличие през годините са Христо Фотев, Константин Павлов, Вера Мутафчиева, Иван Цанев, Екатерина Йосифова, Иван Теофилов, Николай Кънчев, Калина Ковачева, Николай Заяков, Иван Методиев, Станка Пенчева, Ани Илков, Георги Господинов, София Несторова, Силвия Чолева, Георги Борисов, Красимира Зафирова, Кристин Димитрова, Антон Баев, Александър Секулов, Петър Чухов, Илко Димитров, Румен Леонидов, Марин Бодаков, Пламен Дойнов, Оля Стоянова, Йордан Ефтимов, Катерина Стойкова-Клемър, Васил Балев, Аксиния Михайлова, Красимир Вардиев, Валентин Дишев, Надежда Радулова и др.

 

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...