Журито във Франкфурт обяви късия списък на финалистите за Германската литературна награда, съобщи derstandard.at. На 16 септември книгите бяха редуцирани до 6. „Macht und Widerstand“ ("Власт и съпротива") на Илия Троянов, която беше в дългата листа от 20 заглавия, отпадна. На финала не стигна и нито един австриец или швейцарец. Книгата на Троянов е роман на равносметката за комунистическото минало на България. 

Тази година 167 произведения се конкурираха за наградата. Победителят ще стане ясен на 12 октомври, когато ще бъде награден в навечерието на откриването на Франкфуртския панаир на книгата. Той ще получи 25 000 евро, останалите финалисти по 2500 евро. Миналата година награденият беше Луц Зайлер за романа му „Крузо”. 

Списъкът с финалистите: 

Джени Ерпенбек: "Gehen, ging, gegangen" (Knaus)

Ролф Лаперт: "Über den Winter" (Carl Hanser)

Ингер-Мария Малке: "Wie Ihr wollt" (Berlin Verlag)

Улрих Пелцер: "Das bessere Leben" (S. Fischer)

Моник Швитер: "Eins im Andern" (Droschl)

Франк Витцел: "Die Erfindung der Roten Armee Fraktion durch einen manisch-depressiven Teenager im Sommer 1969" (Matthes & Seitz)

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...